Σαν σήμερα: Όταν η Τσέλσι έβαζε 6 γκολ στην Άρσεναλ, στο 1000ο παιχνίδι του Βενγκέρ [vid]

Ένα ιστορικό από πολλές απόψεις παιχνίδι μεταξύ Τσέλσι και Άρσεναλ έγινε σαν σήμερα το 2014. Οι «Μπλε» είχαν επικρατήσει τότε με 6-0 των αντιπάλων τους.

Όταν στις 22 Μαρτίου του 2014 η Άρσεναλ φιλοξενούνταν στο Στάμφορντ Μπριτζ, κανείς δεν πίστευε ότι θα περάσει τέτοιο απόγευμα. Πόσο μάλλον όταν επρόκειτο για το 1000ο παιχνίδι του Αρσέν Βενγκέρ στον πάγκο της. Όλη την εβδομάδα τα αγγλικά μέσα ασχολούνταν με το σημαντικό επίτευγμα του Αλσάτου.

Τσέλσι Άρσεναλ

Μάλιστα στη συνέντευξη τύπου πριν το παιχνίδι, ρώτησαν τον θρυλικό τεχνικό της Άρσεναλ ποια ήταν η  χειρότερη ήττα του με την ομάδα του Βόρειου Λονδίνου. Εκείνος αποκρίθηκε: «Κάθε ήττα αφήνει ένα σημάδι στη καρδιά σου». Βέβαια αυτό το σημάδι ήταν αρκετά βαθύ.

Η ιστορία του αγώνα θα μπορούσε να είναι διαφορετική αν ο Ζιρού είχε νικήσει τον Πετρ Τσεχ στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Και μιλάει κανείς για τις πολύ πρώτες στιγμές του αγώνα, καθώς η Τσέλσι στο 7′ προηγούταν ήδη με 2-0, χάρη στα γκολ των Ετό (5′) & Σούρλε (7′).

Δέκα λεπτά αργότερα το παιχνίδι θα τελειώσει πριν καλά-καλά αρχίσει. Σε μία προσπάθεια του Αζάρ, ο Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν θα προσπαθήσει να ξεγελάσει τον διαιτητή. Ο Άγγλος μέσος θα απλώσει το κορμί του αλλά θα βρει την μπάλα με το χέρι και όχι με το κεφάλι.

Σε μία (ακόμη) στιγμή παραφροσύνης για την αγγλική διαιτησία ο Μάρινερ θα καταλογίσει την εσχάτη των ποινών, όμως θα αποβάλλει λάθος παίκτη. Ναι, διαβάσατε σωστά. Για την παράβαση του Όξλεϊντ-Τσάμπερλειν την άγουσα για τα αποδυτήρια θα πάρει ο Γκίμπς. Ο Εντέν Αζάρ θα ευστοχήσει από την άσπρη βούλα (17′).

Ο Βενγκέρ δεν μπορούσε να πιστέψει σε αυτό που γινόταν μάρτυρας. Η Άρσεναλ έχανε κυριολεκτικά την μπάλα συνέχεια. Χαρακτηριστική είναι η εικόνα του Βενγκέρ να πετάει ένα μπουκάλι νερό στον πάγκο του. Τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Όσκαρ θα ανέβαζε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο ημίχρονο θα πλήρωνε κανείς αρκετά για να δει τι συμβαίνει στα αποδυτήρια των δύο ομάδων. Ο Μουρίνιο ήταν άλλωστε ο άνθρωπος που είχε κερδίσει τον Βενγκέρ και στο 500ο του παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά πράγματα.

Ο Όσκαρ στο 66΄έκανε δύο τα τέρματα του ενώ πέντε λεπτά αργότερα θα συμβεί ακόμα μία ιστορικής σημασίας στιγμή. Ήταν η σειρά του Νεμάνια Μάτιτς να βρει στην πλάτη της άμυνας της Άρσεναλ τον Μοχάμεντ Σαλάχ (71′). Ο νεαρός τότε Αιγύπτιος θα βρεθεί απέναντι από τον Σέζνι και θα πετύχει το παρθενικό του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Το πρώτο του Σαλάχ και το πιο βαρύ σκορ σε Τσέλσι – Άρσεναλ

Το 6-0 παραμένει η πιο ευρεία νίκη της Τσέλσι επί της Άρσεναλ μέχρι σήμερα και παράλληλα η πιο βαριά ήττα της Άρσεναλ στην Πρέμιερ Λιγκ (μαζί με το 8-2 στο Ολντ Τράφορντ). Ο Μουρίνιο δε θα συγχαρεί τον Βενγκέρ για το 1000ο του παιχνίδι, καθώς πριν ο Μάρινερ σφυρίξει για τελευταία φορά, ο Πορτογάλος θα κατευθυνθεί στα αποδυτήρια. Όπως ισχυρίστηκε αργότερα έπρεπε να…ενημερώσει τη γυναίκα του.

Aπό την άλλη ο Αρσέν Βενγκέρ θα χαρακτηρίσει ως εφιάλτη τη συγκεκριμένη μέρα, αναλαμβάνοντας πλήρως την ευθύνη για την ήττα. Για την ιστορία η Άρσεναλ θα τερματίσει 4η στο, μόλις τρεις βαθμούς πίσω από τους «Μπλε». Οι «Κανονιέρηδες» θα κατακτήσουν (κι) εκείνη τη χρονιά το FA Cup.

Η Τσέλσι θα κάνει την υψηλότερη βαθμολογική της συγκομιδή της τελευταίας πενταετίας, θα φτάσει μέχρι τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά θα τελειώσει τη χρονιά με άδεια χέρια.

Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Μάτιτς, Τέρι, Σούρλε, Νταβίντ Λουίζ (Μίκελ 72′), Όσκαρ (Σαλάχ 67′), Αζάρ, Ετό (Τόρες 10′)

Άρσεναλ: Σέζνι, Σανιά, Γκιμπς, Κοσιελνί (Τζέκινσον 45′), Τσάμπερλεϊν (Φλαμινί 45′), Μετερσάκερ, Αρτέτα, Ρόζίτσκι, Καθόρλα, Ποντόλσκι (Βερμάλεν 24′), Ζιρού