Η μέρα που η United σταμάτησε στα 7!

Πάνε ακριβώς 10 χρόνια, όμως ποιος θα ξεχάσει την μαγική βραδιά στο Old Traford και τον διασυρμό της Roma από τους «κόκκινους διαβόλους»;

10 Απριλίου 2007 και η Manchester United υποδέχεται στο «Θέατρο των Ονείρων» τους εξαιρετικούς «τζιαλορόσι» στον επαναληπτικό της προημιτελικής φάσης του Champions League. Οι Ιταλοί έχουν κάνει το καθήκον τους βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Sir Alex Ferguson, καθώς στην πρώτη μεταξύ τους κόντρα στο “Olimpico” επικρατούν 2-1 βάζοντας τις πρoϋποθέσεις για μια μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» κατεβαίνουν με όλα τους τα όπλα με στόχο την νίκη που θα τους δώσει την πρόκριση στα ημιτελικά, όμως αυτό που θα γίνει δεν θα το περίμενε ούτε ο πιο φανατικός υποστηρικτής του συλλόγου.

Η αναμέτρηση ξεκινά ιδανικά για τους γηπεδούχους, με τον Carrick να ανοίγει μόλις στο 11ο λεπτό το σκορ δίνοντας δίνοντας «αέρα» πρόκρισης στην ομάδα του. Οι παίκτες του Ferguson δεν σταματούν την πίεση στα καρέ των «τζιαλορόσι» βρίσκοντας ακόμη δύο τέρματα πριν την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, με τους Alan Smith (17′) και Wayne Rooney (19′) να πανηγυρίζουν έξαλλα και τους Ιταλούς να μην μπορούν να καταλάβουν πως απομακρύνεται τόσο γρήγορα ο στόχος.

Με το Old Traford στο …πόδι, η United δεν πάτησε ποτέ φρένο και το 3-0 να σφραγίζει (σχεδόν) την πρόκριση, οι γηπεδούχοι έδωσαν μια παράσταση που θα ζήλευαν πολλοί! Την σκυτάλη από τους συμπαίκτες του πήρε ο Cristiano Ronaldo, με τον Πορτογάλο να σκοράρει στην λήξη και την έναρξη των ημιχρόνων ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-0, ενώ με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Carrick έβαλε για δεύτερη φορά το όνομα του στον πίνακα των σκόρερς κάνοντας 6 τα τέρματα της ομάδας του, με τον εφιάλτη των Ιταλών να μην έχει τελειωμό.

Ο De Rossi στο 69′ θα κάνει το 6-1 βάζοντας τουλάχιστον το γκολ της …τιμής για την ομάδα του, όμως οι “κόκκινοι διάβολοι” θα βρουν ακόμη μία φορά τον στόχο και στο 81′ ο Evra θα διαμορφώσει το τελικό Manchester United – AS Roma 7-1!!!! Πρόκειται για την μεγαλύτερη νίκη του συλλόγου στην διοργάνωση και αντίστοιχα την μεγαλύτερη συντριβή των Ιταλών.

Όλα αυτά πριν από ακριβώς 10 χρόνια σε μια ονειρική βραδιά για τον Sir Alex Ferguson και τα «παιδιά» του που χάρισαν στους απανταχού ποδοσφαιρόφιλους ένα καταπληκτικό 90λεπτο «τιμωρώντας» την Roma για την νίκη στο πρώτο παιχνίδι στην Ιταλία με τον χειρότερο τρόπο.