Το ήσυχο πέρασμα του Suker από την Premier League

Ο σπουδαίος Κροάτης επιθετικός Davor Suker έχει περάσει δύο χρόνια από την καριέρα του στην Αγγλία και το Λονδίνο.

Υπήρξε ένας από τους πιο καυτούς επιθετικούς της δεκαετίας του 1990. Ο νυν πρόεδρος της Κροατικής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας, Davor Suker, με σπουδαία καριέρα σε Sevilla (όπου υπήρξε συμπαίκτης του τεράστιου Diego Armando Maradona), Real Madrid και Εθνική Κροατίας, πέρασε ένα “φεγγάρι” και από το Αγγλικό πρωτάθλημα.

Μετά από οκτώ συναπτά έτη στην Primera Division, και με τις μνήμες του εκπληκτικού για αυτόν και την Εθνική Κροατίας Mundial του 1998 στη Γαλλία, όπου οι πρωτοεμφανιζόμενοι Βαλκάνιοι κατέλαβαν την τρίτη θέση, ο Suker αποφασίζει το καλοκαίρι του 1999 να αποχωρήσει από τη Real Madrid, έχοντας καταγράψει συνολικά 239 εμφανίσεις και 114 γκολ στα Ισπανικά γήπεδα.

Προορισμός του το Λονδίνο και η Arsenal του Arsene Wenger. Το ντεμπούτο του Κροάτη θα πραγματοποιηθεί σε ένα ντέρμπι στο Ηighbury κόντρα στη Manchester United. Ο Suker αγωνίστηκε για 15 λεπτά ως αλλαγή, με την ομάδα του να ηττάται με 2-1. Ακολούθησαν άλλες δύο συμμετοχές προερχόμενος από τον πάγκο, ώσπου στο επερχόμενο ματς με την Aston Villa βρέθηκε στη βασική ενδεκάδα των “Gunners”, σκοράροντας δύο γκολ στη νίκη της Arsenal με 3-1.

Συνολικά με τους “Κανονιέρηδες” στην Premier League μέτρησε 22 συμμετοχές και 8 γκολ, ενώ αγωνίστηκε ως αλλαγή και στον τελικό του Uefa Cup, στον οποίο η Arsenal ηττήθηκε από τη Galatasaray στα πέναλτι, με το Suker να αστοχεί στη δική του εκτέλεση.

H επόμενη αγωνιστική περίοδος τον βρήκε στην ίδια πόλη αλλά σε διαφορετική ομάδα. Η West Ham τον έκανε δικό της, όμως ο Suker δεν κατάφερε ποτέ να βρει σταθερά το δρόμο για το αρχικό σχήμα των “Σφυριών”, παίζοντας συνολικά 11 φορές και πετυχαίνοντας δύο γκολ στην Premier League και ένα στο League Cup, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει στο τέλος της σεζόν για τη Γερμανική Munich 1860.