Το μέγα ευρωπαϊκό κάζο της QPR

Με αφορμή τον επαναληπτικό αγώνα της Liverpool κόντρα στην Roma και τα πολλά που ακούστηκαν για πιθανή «αυτοκτονία» μετά το 5-2 της περασμένης Τρίτης στο Anfield, σας παρουσιάζουμε την ιστορία της QPR, την μεγαλύτερη ανατροπή εις βάρος αγγλικής ομάδας σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Στις αρχές της δεκαετίας του 80′, ναι αυτής που τραγουδάνε με τόσο κέφι οι Locomondo, η QPR έχοντας στο τιμόνι της τον Terry Venables κατάφερε να επιστρέψει στα μεγάλα σαλόνια μετά από τέσσερα χρόνια απουσίας. Αυτό επιτεύχθηκε μάλιστα με εμφατικό τρόπο καθώς από τον πρώτο κιόλας της χρόνο στην όπως λεγόταν τότε, Division 1 της Αγγλίας, κατάφερε να τερματίσει πέμπτη και να εξασφαλίσει την έξοδο στο Uefa Cup.

Οι εξαιρετικές εμφανίσεις των «Hoops» εκείνης της εποχής δεν έμειναν απαρατήρητες από την Barcelona η οποία έκανε δικό της τον άνθρωπο που κρυβόταν πίσω από τις τελευταίες επιτυχίες της. Έτσι μετά την φυγή του αναμορφωτή της, η ομάδα του Λονδίνου προχώρησε στην πρόσληψη του Alan Mullery ο οποίος τα τελευταία δύο χρόνια ήταν στο τιμόνι της Crystal Palace.

Η αλήθεια είναι ότι ο Άγγλος τεχνικός δεν πέτυχε ποτέ στην νέα του ομάδα καθώς θεωρείται ο υπεύθυνος για τις εκτός έδρας συντριβές κόντρα σε Tottenham, Sunderland, Leicester, για το 5-5 με την Newcastle -0-4 στο ημίχρονο υπέρ της QPR-, αλλά και για τον ιστορικό αποκλεισμό της ομάδας του από το Uefa Cup το Φθινόπωρο του 1984. Ακόμα και σήμερα μνημονεύεται το πως κατάφερε από το 6-2 του πρώτου αγώνα να αποκλειστεί τελικά από την Partizan μέσα στο Βελιγράδι.

qpr partizan

Ένα από τα «δυνατά χαρτιά» που είχαν οι «Rangers» εκείνη την εποχή, ήταν το γεγονός ότι αγωνίζονταν σε πλαστικό χλοοτάπητα. Παρόλα αυτά, η UEFA της είχε απαγορεύσει να αγωνιστεί στο Loftus Road για τους ευρωπαϊκούς της αγώνες και έτσι η QPR επέλεξε να αγωνιστεί στο πιο κοντινό της γήπεδο, το οποίο και ήταν το ιστορικό Highbury.

Η αλλαγή αυτή δεν φάνηκε να επηρεάζει καθόλου την ομάδα του Mullery, αφού στον πρώτο γύρο επικράτησε με 3-0 της ισλανδικής KR Reykjavik, ενώ και στον δεύτερο εντός έδρας της αγώνα για τον θεσμό στις 24 Οκτωβρίου του 1984, τα πράγματα πήγαν εξίσου καλά. Ο τεχνικός των «Hoops» πριν από τον αγώνα τόνισε πως ήθελε η ομάδα του να πάει στον επαναληπτικό με προβάδισμα δύο γκολ κάτι που κατάφερε και με το παραπάνω αφού το 6-2 του πρώτου αγώνα κόντρα στην Partizan φάνταζε ως το ιδανικό εφόδιο για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο Highbury, εκείνη την μέρα βρέθηκαν 7,836 οπαδοί της QPR οι οποίοι είδαν την ομάδα τους να παίρνει προβάδισμα κόντρα στην δευτεραθλήτρια Σερβίας από το δωδέκατο κιόλας λεπτό. Το ματς έκρυβε εκπλήξεις και έτσι η ομάδα του Βελιγραδίου κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο επόμενο ακριβώς λεπτό και μετά από λίγο να παγώσει το γήπεδο, όταν ο Mance με έναν «κεραυνό» από τα 30 μέτρα θα κάνει την ανατροπή και θα δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο αγώνας συνέχισε να έχει την μορφή «ροντέο» αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν εκ νέου τα δεδομένα του αγώνα και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ τους 3-2. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Σέρβοι δεν μπήκανε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο, με τους Λονδρέζους να κάνουν ότι θέλουν και να νικάνε τελικά τον αντίπαλο τους με το εμφατικό 6-2.

Η ομάδα του Mullery παρά τα δύο εκτός έδρας γκολ που δέχτηκε είχε ένα σαφές προβάδισμα. Η μοναδική, μικρή ανησυχία που υπήρχε από τους Λονδρέζους ήταν η αποβολή του ποδοσφαιριστή που σκόραρε το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων και βασικού τους αμυντικού, Warren Neill. Ο πρώην ποδοσφαιριστής των QPR, Portsmouth και Watford αποβλήθηκε από τον αγώνα με τον προπονητή του να αποκαλεί τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή ως «καλό ηθοποιό», αφού κατά την άποψή του δεν υπήρχε επαφή μεταξύ των δύο ποδοσφαιριστών.

Στην αντίπερα όχθη οι Σέρβοι φαίνονταν διατεθειμένοι να τα δώσουν όλα για την πρόκριση με τον προπονητή τους, Nenad Bjekovic να δίνει το σύνθημα για ανατροπή. Ως γνωστόν η ατμόσφαιρα που φτιάχνουν στους εντός έδρας αγώνες της ομάδας τους οι οπαδοί της Partizan θυμίζει πάντα «μπαρούτι» έτοιμο να εκραγεί και στον επαναληπτικό του 6-2, ο οποίος έλαβε χώρα στις 7 Νοεμβρίου το 1984, τα πράγματα για τους Λονδρέζους ήταν ακόμη χειρότερα.

Όταν οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων μπήκαν στο γήπεδο, μία ώρα πριν την έναρξη του αγώνα, οι 45,000 οπαδοί άρχισαν να ρίχνουν κέρματα και άλλα σιδερένια αντικείμενα εντός αγωνιστικού χώρου. Απόδειξη της καυτής ατμόσφαιρας που έφτιαξαν οι Σέρβοι, αποτελούν τα λόγια του Mullery μετά το τέλος του αγώνα ο οποίος παραδέχτηκε πως πρώτη φορά είδε τόσο ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα και πως ήταν πολύ δύσκολο για τους νεαρούς του ποδοσφαιριστές να αντιμετωπίσουν κάτι τέτοιο.

Όπως αναμενόταν άλλωστε, οι παίκτες της Partizan μπήκανε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Mance μόλις στο πέμπτο λεπτό του αγώνα. Οι «Rangers», παρά το γρήγορο γκολ που δέχτηκαν, κατάφεραν να ισορροπήσουν για λίγο τα πράγματα, όμως ένα φάουλ στον Zivkovic από τον κεντρικό αμυντικό, Steve Wicks, εντός περιοχής, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να διπλασιάσουν τα τέρματα τους από το σημείο του πέναλτι, με τον Kalicanin να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα.

Η νύχτα για την QPR όμως θα εξελισσόταν ακόμα χειρότερα, αφού μετά από δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ο Miodrag Jesic μετά από μία εξαιρετική σέντρα του Hucker έκανε το 3-0 για την ομάδα του και τίποτα πλέον δεν θεωρείτο αδύνατο ως προς το ποιος θα πάρει την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Με την ροή που είχε ο αγώνας, το πιο αναμενόμενο σενάριο ήταν να σκοράρουν και τέταρτο γκολ οι γηπεδούχοι, κάτι που έγινε εν τέλει στο 63ο λεπτό όταν ο Zivkovic επισφράγισε την απίστευτη εμφάνιση του με ένα απευθείας χτύπημα φάουλ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα οι Λονδρέζοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και με αυτόν τον τρόπο καταγράφηκε η μεγαλύτερη ανατροπή εις βάρος αγγλικής ομάδας σε διπλό ευρωπαϊκό αγώνα, αφού παρά το 6-6 στο σύνολο τερμάτων οι Σέρβοι υπερτερούσαν στα εκτός έδρας γκολ.

Τα όσα ακολούθησαν στον απόηχο αυτού του απρόσμενου αποκλεισμού δεν εξέπληξαν κανέναν. Ο απογοητευμένος Mullery κλείδωσε τους ποδοσφαιριστές του στα αποδυτήρια για 40 λεπτά εξηγώντας τους πως πρόκειται για το χειρότερο αποτέλεσμα στην ποδοσφαιρική του ζωή. Την ίδια ώρα ο αγγλικός τύπος τα «έχωνε» με κάθε τρόπο στους «Rangers» και στον ίδιο τους τον προπονητή. Παρόλα αυτά, ο Άγγλος δεν παρέλειψε να συγχαρεί την αντίπαλο ομάδα ρίχνοντας όλες τις ευθύνες για αυτό το κάζο σε εκείνον και στους ποδοσφαιριστές του.

Για την ιστορία, τα αρνητικά αποτελέσματα για τον προπονητή της QPR συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα να μείνει στον πάγκο των «Hoops» μόλις έξι μήνες και τους ίδιους να τερματίζουν μία θέση πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας ως νέο τους προπονητή τον Frank Sibley.

Για όσους έχουν απορία, η Partizan αποκλείστηκε στον αμέσως επόμενο γύρο του Uefa Cup από την ουγγρική Videoton η οποία στον πρώτο αγώνα, τους κατατρόπωσε με 5-0 μέσα στην Ουγγαρία, ενώ στον επαναληπτικό δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω από το 2-0. Ένα μάθημα για τους Σέρβους που κατάλαβαν πως δεν είναι όλοι τόσο γενναιόδωροι όσο ήταν μαζί τους η QPR.

Συντάκτης : Κωνσταντίνος Νικολάου