Η πόλη του Manchester χωρίζεται στη μέση για τη σπουδαία αναμέτρηση της City με τη United. Μια κόντρα που έχει ξεκινήσει από πολύ παλιά και γιγαντώθηκε με την οικονομική αναγέννηση της Manchester City.

Το eyap.gr σας παρουσιάζει τις δέκα σπουδαιότερες αναμετρήσεις των δυο ομάδων:

10. Man.City 3-1 Man.United, Nov 2002

Η ομάδα των «Πολιτών» θα πληγώσει τον Sir Alex Ferguson με πρωταγωνιστές τους Shaun Goater και Nicolas Anelka και με μοιραίο τον Gary Neville.

9. Man.City 3-3 Man.United, Oct 1990

Οι «Πολίτες» έχοντας στο τιμόνι τους τον θρύλο της Everton, Howard Kendall θα θα έρθει ισόπαλη με το εντυπωσιακό 3-3 εναντίον της United του Ferguson. Στο τέλος της σεζόν, η City θα τερματίσει πάνω από τους «Κόκκινους Διαβόλους» και συγκεριμένα στην 5η θέση, κάτι που δεν συνέβη για τα επόμενα 21 χρόνια.

8.Man.City 2-3 Man.United, Dec 2012

Ένα επεισοδιακό παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να έχουν πάρει το πρωτάθλημα την ακριβώς προηγούμενη σεζόν, η ομάδα του Sir Alex Ferguson την «πλήγωσε» στις καθυστερήσεις με απευθείας φάουλ του Robin van Persie. Το ματς θα μείνει στην ιστορία για το κέρμα που θα βρεί τον Rio Ferdinand μετά τον γκολ υπέρ της ομάδας του και τους έξαλλους πανηγυρισμούς που θα ακολουθήσουν.

7. Man.City 5-1 Man.United, Sep 1989

Διασυρμός της ομάδας της United, σε δύσκολα χρόνια για την ομάδα με τον Alex Ferguson να έχει αναλάβει την αναγέννησή της.

6. Man.City- Man.United 3-1

Άλλη μια νίκη των «Πολιτών» σε μια χρονιά που η United «ψαχνόταν» με πρωταγωνιστές τους Vassel και Fowler.

5. Man.United 1-6 Man.City, Oct 2011

Ματς που έχει μείνει στην ιστορία. Διασυρμός της United εντός έδρας από μια εκπληκτική City.

4. Man.City 2-3 Man United, Nov 1993

Μια νίκη που είχε πανηγυριστεί έξαλλα από τους «Κόκκινους Διαβόλους», με τέρμα του Roy Keane στις καθυστερήσεις. Η «χρυσή εποχή» του Ferguson είχε ξεκινήσει.

3. Man.United 1-1 Man.City, Apr 2001

Το μοναδικό ματς που δεν θα ασχοληθούμε με το θέαμα και το σκορ. Είναι το ματς που θα σημαδέψει τον Steve Holland αλλά θα μείνει και στην ιστορία της καριέρας του Roy Keane. Χρόνια αργότερα ο Ιρλανδός μέσος θα παραδεχθεί πως δεν έχει μετανιώσει για την πράξη του και πως ότι έκανε το έκανε σαν αντίποινα για τη συμπεριφορά του Holland λίγα χρόνια πριν. Για την ιστορία ο Roy Keane πέφτει στην περιοχή κόβοντας τον χιαστό του, ο Holland θα πιστέψει πως κάνει θεάτρο και θα κινηθεί προς το μέρος του, φτύνοντάς τον.

2.Man.United 4-3 Man.City, Sep 2009

Ίσως το πιο συναρπαστικό ντέρμπι μεταξύ των δυο ομάδων. Η ομάδα του Ferguson θα σκοράρει στις καθυστερήσεις με τον Michael Owen χαρίζοντας την σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Έξαλλοι πανηγυρισμοί με προπονητή των ηττημένων τον πρώην «Κόκκινο Διάβολο», Mark Hughes.

1.Man.United 0-1 Man.City, Apr 1974

Το ματς που έχει μείνει στην ιστορία και των δυο ομάδων. Ο θρύλος των «Κόκκινων Διαβόλων», Denis Law όντας στη Manchester City θα σκοράρει και θα καταδικάσει την πρώην ομάδα του στον υποβιβασμό. Τραυματική εμπειρία για τη United και τον ίδιο τον παίκτη.

Σπουδαία παιχνίδια που έγραψαν ιστορία στο ντέρμπι του Manchester. To μόνο σίγουρο είναι πως το αυριανό ματς θα γράψει τη δική του ιστορία οποιοδήποτε είναι το τελικό αποτέλεσμα.