West Ham vs Arsenal: Τα top 5 παιχνίδια της τελευταία 5ετίας

Το eyap.gr, με αφορμή την σημερινή αναμέτρηση ανάμεσα στην West Ham και την Arsenal σας παρουσιάζει τις πέντε καλύτερες συναντήσεις των δύο ομάδων τα τελευταία πέντε χρόνια.

5. Arsenal – West Ham 3-1, Premier League 2013/14

H Arsenal την σεζόν εκείνη αν και μέχρι τον Φεβρουάριο διεκδικούσε το πρωτάθλημα, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι πολλοί τραυματισμοί την οδήγησαν μέχρι και τις τελευταίες αγωνιστικές να “τρέχει” να εξασφαλίσει μια θέση στο Champions League, πράγμα που επιτεύχθηκε τερματίζοντας 4η. Η νίκη αυτή επί της West Ham με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή βοήθησε σημαντικά στην έξοδο της στα play-off της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

4. Arsenal – West Ham 3-0, Premier League 2014/15

Οι “κανονιέρηδες” μετά την ήττα σοκ επί της Monaco (1-3)για τους “16” του UEFA Champions League πραγματοποίησε ένα σερί εφτά συνεχόμενων νικών στο πρωτάθλημα. Ένα από αυτά ήταν και το Λονδρέζικο ντέρμπι επί των “σφυριών” στο Emirates, στο οποίο επικράτησαν δίκαια με 3-0.

3. Arsenal – West Ham 5-1, Premier League 2012/13

Οι φιλοξενούμενοι μετά από ένα χρόνο απουσίας από τα γήπεδα της Premier League επέστρεψαν τον Ιανουάριο του 2013 στο Emirates, προκειμένου να αντιμετωπίσουν την Arsenal του Arsene Wenger. Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για την West Ham, καθώς προηγήθηκε στο 18ο λεπτό με τον Collison, ωστόσο η συνέχεια ήταν εφιαλτική. Οι “gunners” όχι μόνο κατάφεραν να γυρίσουν το ματς αλλά και με εντυπωσιακό τρόπο, πετυχαίνοντας πέντε γκολ σε διάστημα περίπου μίας ώρας παιχνιδιού, παίρνοντας εν τέλει μια σπουδαία νίκη.

2. Arsenal vs West Ham 0-2, Premier League 2015/16

Στην πρεμιέρα της Premier League για την σεζόν 2015/16 η κυπελλούχος Arsenal φιλοξενούσε την West Ham του Slaven Bilic, ο οποίος στο πρώτο του παιχνίδι πρωταθλήματος στον πάγκο των “hammers” θα καταφέρει να πάρει ένα σπουδαίο διπλό, χάρις τα τέρματα των Κouyate και Zarate. Μία εξαιρετική χρόνια για το σύνολο του Κροάτη τεχνικού, που με κορυφαίο παίκτη τoν Dimitri Payet τερμάτισε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα και πήρε το εισητήριο για τα προκριματικά του UEFA Europa League (χάρις βέβαια την κατάκτηση του κυπέλλου από την Manchester United).

1. West Ham vs Arsenal 3-3, Premier League 2015/16

Με διαφορά το καλύτερο παιχνίδια μεταξύ των δύο λονδρέζικων ομάδων. Η Arsenal, σε μία απογοητευτική για την ίδια σεζόν φιλοξενήθηκε για τελευταία φορά στο Boleyn Ground. Οι “κανονιέρηδες” με τα γκολ των Ozil και Sanchez προηγούνταν στο σκορ με 0-2, όμως αρχικά στο 44ο λεπτό ο Andy Carroll μείωσε για την ομάδα του, ενώ δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με ένα εντυπωσιακό γυριστό έστειλε ισόπαλες τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Άγγλος φορ στις αρχές του δεύτερου μέρους πέτυχε και τρίτο γκολ, χάρις το οποίο η West Ham γύρισε με εκπληκτικό τρόπο το παιχνίδι. Ωστόσο η ομάδα του Βόρειου Λονδίνου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με το γκολ του Laurent Koscielny κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Συντάκτης: Χρήστος Θεοδόσης