Arsenal: Η βασίλισσα του «comeback»

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα, η Arsenal κατάφερε να κάνει ένα εντυπωσιακό «comeback» απέναντι στην Tottenham και να πάρει μια σπουδαία νίκη. Όμως, δεν είναι η πρώτη φορά κάνει κάτι τέτοιο. Το eyap.gr αναλύει.

Η αρμάδα του Unai Emery υποδέχθηκε την αντίστοιχη του Mauricio Pochettino στο Emirates το απόγευμα της Κυριακής, μια συνάντηση που στο τέλος της ημέρας δεν άφησε παραπονεμένο κανέναν φίλαθλο. Πώς θα μπορούσε άλλωστε; Σημειώθηκαν έξι γκολ, υπήρξαν συρράξεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών (και όχι μόνο), εντάσεις, ανατροπές του σκορ και φυσικά μία αποβολή. Αν μην τι άλλο, ένα χορταστικό παιχνίδι!

Συγκεκριμένα, οι «Κανονιέρηδες» ξεκίνησαν πολύ επιθετικά, ασκώντας ασφυκτική πίεση σε κάθε γωνιά του γηπέδου και με την συμπλήρωση δέκα λεπτών, ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ με την ψύχραιμη εκτέλεση πέναλτι του Pierre-Emerick Aubameyang. Οι γηπεδούχοι, συνέχισαν την υψηλή πίεση και θα μπορούσαν να είχαν παραβιάσει την εστία του Hugo Lloris και δύο και τρεις και τέσσερις φορές…

Ωστόσο, δύο γρήγορα γκολ των «Σπιρουνιών» σε διάστημα μόλις τεσσάρων λεπτών (30′ και 34′), με δράστες του Eric Dier και Harry Kane αντίστοιχα, έκαναν από το πουθενά την ολική ανατροπή. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, δεν ήταν λίγοι αυτοί που αναρωτήθηκαν εάν οι ποδοσφαιριστές της Tottenham κατέβηκαν να αγωνιστούν για το υπόλοιπο παιχνιδιού. Η Arsenal του Unai Emery το είχε ξανακάνει. Ο Βάσκος, με δύο έξυπνες αλλά ριψοκίνδυνες αλλαγές, τους Aaron Ramsey και Alexandre Lacazette, κατάφερε να επιβάλλει την κυριαρχία του.

Το τελικό σφύριγμα, βρήκε μεγάλη νικήτρια την ομάδα του με το επιβλητικό 4-2. Δράστες; Οι Aubameyang, ο ερχόμενος από τον πάγκο Lacazette και ο καλύτερος ποδοσφαιριστής εντός του αγωνιστικού χώρου, Lucas Torreira. Μάλιστα, ο Ramsey έδωσε δύο τελικές πάσες, συμβάλλοντας καταλυτικά στην ανατροπή της ομάδας του.

Αναμφίβολα, η τροπή που πήρε η αναμέτρηση ήταν πραγματικά εξαιρετική. Η γηπεδούχος ομάδα, τελείωσε το πρώτο 45λεπτο ούσα πίσω στο σκορ και μάλιστα με ανατροπή, όμως κάτι τέτοιο δεν την πτόησε και τα έφερε όλα «τούμπα». Ωστόσο, δεν είναι η πρώτη φορά που το πετυχαίνει, όπως δείχνουν άλλωστε και τα στατιστικά...

Συγκεκριμένα, είναι αξιοσημείωτο ότι η Arsenal στα 14 φετινά παιχνίδια στην Premier League σε κανένα (!) δεν προηγούνταν στο σκορ μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς μετράει δέκα ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, ενώ έχει σκοράρει μόλις οκτώ τέρματα και έχει δεχθεί δώδεκα.

Μάλιστα, στην σχετική λίστα βρίσκεται μόλις στην 19η θέση της βαθμολογίας, με την Cardiff City μόνο να έχει χειρότερη επίδοση με οκτώ ισοπαλίες και έξι ήττες, ενώ μαζί με τα «Μπλε Πουλιά» αποτελούν τους μοναδικούς συλλόγους χωρίς νίκη στο πρώτο 45λεπτο.

Αντίθετα, τα στατιστικά της στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάζουν τεράστια διαφορά σε σχέση με αυτά του πρώτου. Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, αν εξαιρέσουμε τις πρώτες δύο αγωνιστικές με Manchester City (0-2) και Chelsea (3-2), στην συνέχεια με West Ham, Cardiff City, Newcastle, Everton, Watford, Fulham και Leicester, σημείωσε 20 τέρματα στο δεύτερο μέρος, ενώ σε όλα ευτύχισε να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς της νίκης, δεχόμενη μόλις έξι γκολ.

Πέρα βέβαια από τα στατιστικά, αξίζει να αναφέρουμε ότι όχι μόνο πήρε αυτό που ήθελε στα παραπάνω παιχνίδια, αλλά βελτίωσε θεαματικά και την εικόνα της, ειδικά απέναντι στην Fulham και την Leicester.

Επιπλέον, στις αναμετρήσεις με Crystal Palace, Liverpool και Wolves αντίστοιχα, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο ούσα πίσω με το ίδιο σκορ (1-0), ωστόσο, εν τέλει, κατάφερε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

Τέλος, με Bournemouth και φυσικά με Tottenham, κατέκτησε το πολυπόθητο τρίποντο, αντιδρώντας στο δεύτερο μέρος, καθώς στην έδρα των «Κερασιών», ο Pierre-Emerick Aubameyang σημείωσε το νικητήριο τέρμα και έκανε 1-2 το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου, ως γνωστόν, ο Γκαμπονέζος επιθετικός μαζί με τους Lacazette και Torreira έγραψαν το τελικό 4-2.

Από την άλλη, ένα ακόμη πολύ ενδιαφέρον στατιστικό που έχει κάνει την εμφάνιση του στα φετινά παιχνίδι της Premier League για την Arsenal, είναι η συμβολή των παικτών που έρχονται από τον πάγκο.

Δηλαδή, αυτή τη στιγμή, οι «Κανονιέρηδες» βρίσκονται στην κορυφή της συγκεκριμένης λίστας με οκτώ τέρματα, με την Chelsea μόνο να βρίσκεται κοντά με επτά τέρματα. Ακολουθούν Liverpool και Manchester United με τέσσερα, Burnley, Everton, Leicester, Manchester Ciy και Newcastle με τρία, Tottenham και Wolves με δύο και τέλος, Bournemouth, Cardiff και West Ham με ένα.

Όσον αφορά τους δράστες της λονδρέζικης ομάδας, ο Aubameyang βρίσκεται στο προσκήνιο. Συγκεκριμένα, ο πρώην αστέρας της Borussia Dortmund έχει σημειώσει τέσσερα τέρματα, δύο απέναντι τόσο στην Fulham όσο και την Leicester. Ύστερα, οι Aaron Ramsey (Fulham), Danny Welbeck (West Ham) και Henrikh Mkhitaryan (Wolves) μετρούν από ένα και τέλος, ο Lacazette πέτυχε το πρώτο του γκολ ερχόμενος από τον πάγκο στο πρόσφατο ντέρμπι με την μισητή Tottenham, με το οποίο και έβαλε για δεύτερη φορά την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Βλέποντας τα παραπάνω στατιστικά, δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι η Arsenal του Unai Emery είναι η φετινή βασίλισσα των επιστροφών στο πρωτάθλημα! Τι λέτε να γίνει στην σημερινή σπουδαία αναμέτρηση του Old Trafford με την Manchester United; Θα βρεθούν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και θα ανατρέψουν την κατάσταση στο δεύτερο; Ή μήπως το αντίθετο; Κανείς δεν μπορεί να είναι βέβαιος! Θα μάθουμε σε λίγες ώρες, υπομονή!