Ένα μαγικό απόγευμα στην Πρέμιερ Λιγκ!

Μεγάλες νίκες για Λίβερπουλ, Τότεναμ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Άνετα «καθάρισαν» Μπρέντφορντ και Φούλαμ.
Νίκη και κορυφή ξανά για τη Λίβερπουλ!

Η Λίβερπουλ δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό, όταν όμως το έκανε στο δεύτερο ημίχρονο “καθάρισε” τη Μπέρνλι. Η ομάδα του Κομπανί είχε ευκαιρίες για να βάλει πιο δύσκολα στη Λίβερπουλ όμως, ο Φοφανά δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τις φάσεις, δύο φορές.

Ο Ζότα άνοιξε το σκορ στο 31′, ο Ο’Σέι ισοφάρισε για τη Μπέρνλι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Λουίς Ντίαζ (52′) και Νούνιεζ (79′) έδωσαν τη νίκη με 3-1 και τους τρεις βαθμούς στους “Κόκκινους”. Στα θετικά η επιστροφή του Κώστα Τσιμίκα που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στις καθυστερήσεις.

Πολύ σημαντική νίκη για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στην έδρα της Λούτον – η πρώτη της μέσα στο 2024.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο μέσα στο 2024. Μια πολύ σημαντική νίκη για τους “Μπλέιντζ”, στην έδρα της Λούτον που θα παλέψει επίσης για την παραμονή. Άρτσερ (30′) και ΜακΑτί (36′) έδωσαν το προβάδισμα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Ο Μόρις μείωσε (52′) για τη Λούτον, όμως ο Βίνι Σόουζα έκανε το τελικό 3-1 για τους φιλοξενούμενους.

Η Τότεναμ πήρε τη νίκη με ανατροπή και “buzzer beater”!

Οι δύο αλλαγές του Ποστέκογλου χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του. Το γκολ του Τζόνσον έπειτα από ασίστ του Σον στο 90+7′ έδωσε τη νίκη στην Τότεναμ που έκανε την ανατροπή κόντρα στη Μπράιτον. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Γκρος στο 16′.

Η Τότεναμ έχασε ευκαιρίες και έφτασε στην ισοφάριση με τον Σαρ στο 61′. Η Μπράιτον επανήλθε, έχασε πολύ σημαντικές ευκαιρίες και τελικά έχασε το παιχνίδι, όταν ο Σον ξέφυγε και έδωσε έτοιμο γκολ στο Τζόνσον για το 2-1 στην τελευταία φάση του αγώνα!

Η Μπρέντφορντ πανηγύρισε το “διπλό” μέσα στην έδρα της Γουλβς.

Με γκολ των Νόργκαρντ (35′) και Τόνεϊ (77′) η Μπρέντφορντ πέρασε εύκολα από την έδρα της Γουλβς με 2-0.

Η Φούλαμ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Μπόρνμουθ στο Λονδίνο.

Οι Ντεκόρντοβα-Ριντ (5′) και Μουνίθ (36′) έδωσαν από νωρίς προβάδισμα στη Φούλαμ στο Λονδίνο. Ο Σένεσι μείωσε για τα “Κεράσια” στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, όμως μετά από δύο λεπτά, ο Μουνίθ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-1, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.