Ευτυχής με την αντίδραση της ομάδας του ο Μόις

Η Γουέστ Χαμ κατάφερε να ισοφαρίσει αν και έχανε με 2-0 και έτσι εξασφάλισε έναν κρίσιμο βαθμό, που την έφερε στη 15η θέση της βαθμολογίας, τέσσερις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Άρσεναλ προηγήθηκε νωρίς με τους Γκαμπριέλ Ζεσούς και Μάρτιν Όντεγκααρντ. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έδειχνε η κυρίαρχη του αγώνα και είχε ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε.Ο Μπενραχμά μείωσε για τη Γουέστ Χαμ πριν το ημίχρονο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η Αρσεναλ είχε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ στο 52’, αλλά ο Μπουκάγιο Σάκα, αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Αμέσως μετά μάλιστα, ο Μπόουεν πέτυχε την ισοφάριση για τους γηπεδούχους και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με την Άρσεναλ να χάνει δύο βαθμούς και να βρίσκεται στο +4 από τη Μάντσεστερ Σίτι, αλλά έχοντας και ένα παιχνίδι περισσότερο.

Από την άλλη μεριά, η Γουέστ Χαμ κέρδισε έναν σημαντικό βαθμό σε ένα δύσκολο παιχνίδι.Ο προπονητής των «Σφυριών», Ντέιβιντ Μόις είχε κάθε λόγο να ήταν ευχαριστημένος με την εμφάνιση της ομάδας του απέναντι στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος.

Μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της Γουέστ Χαμ, είπε: «Χάσαμε δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά πραγματικά δεν πίστευα ότι παίζαμε τόσο άσχημα. Νομίζω ότι αυτό φάνηκε και από την αντίδραση των οπαδών μας, ήταν σπουδαίοι, έμειναν μαζί μας, δεν τα παράτησαν ποτέ. Ναι, μείναμε πίσω στο σκορ με 2-0, ίσως λίγο να μην παρακολουθούσαμε τους αντίπαλους παίκτες ή να μην συγκεντρωνόμαστε στο παιχνίδι και να μπλοκάρουμε τις σέντρες, αλλά πραγματικά πίστευα ότι ξεκινήσαμε το παιχνίδι αρκετά καλά.

Προσπαθήσαμε να βάλουμε στην Άρσεναλ πίεση, κάτι που όλοι γνωρίζουν αυτή τη στιγμή είναι δύσκολο, αλλά συνολικά οι παίκτες έμειναν σε αυτό πλάνο και έδειξαν τον χαρακτήρα, την ανθεκτικότητα και τη σκληρότητα που απαιτείται».