«Κορώνα» πρόκριση, «γράμματα» αποκλεισμός

Σαν σήμερα το 1965, η Liverpool πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου (σημερινό Champions League), μετά από σωστή «μαντεψιά» στην ρίψη κέρματος.

Οι «Reds» είχαν κληρωθεί με την γερμανική Koln για τα προημιτελικά της διοργάνωσης και μετά από δυο ισόπαλα παιχνίδια σε Αγγλία και Γερμανία με σκορ 0-0, οι ομάδες βάσει κανονισμού θα έπρεπε να δώσουν και τρίτο αγώνα σε ουδέτερη έδρα. Το πρώτο παιχνίδι διεξήχθη στην Κολωνία στις 10 Φεβρουαρίου και το δεύτερο στο Liverpool στις 17 Μαρτίου. Οι δύο ομάδες ξανασυναντήθηκαν στις 24 του Μάρτη στο Rotterdam της Ολλανδίας, προκειμένου να δώσουν το τρίτο και τελευταίο μεταξύ τους παιχνίδι.

Η Liverpool ξεκίνησε πολύ καλά και με δύο γκολ από τους Ian St. Jon και Roger Hunt στο 20ο και στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης, κρατούσε στα χέρια της την πρόκριση. Μετά τα δύο ισόπαλα ματς χωρίς γκολ, θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί πως δύσκολα η Koln θα επέστρεφε στην διεκδίκηση της πρόκρισης. Οι Γερμανοί, οι οποίοι εκείνη την εποχή ήταν μια μεγάλη δύναμη του Ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, κατάφεραν και επέστρεψαν στο παιχνίδι, αρχικά με γκολ του Karl-Heinz Thielen στο 38ο λεπτό και στην συνέχεια ισοφάρισαν με τον Hannes Lohr τρία λεπτά μετά την σέντρα του δεύτερου ημιχρόνου.

Για σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και έτσι το ματς έληξε 2-2. Εκείνη την εποχή, δεν υπήρχε η παράταση και τα πέναλτι στην συγκεκριμένη διοργάνωση, με αποτέλεσμα η πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού να κριθεί από ένα κέρμα. Οι «Reds» μάντεψαν σωστά και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν την κάτοχο του τίτλου Inter, από την οποία όμως αποκλείστηκαν με συνολικό σκορ 4-3. Για την ιστορία, οι Ιταλοί ήταν αυτοί που κατέκτησαν το Ευρωπαϊκό Κύπελλο εκείνης της χρονιάς, φτάνοντας στην δεύτερη συνεχόμενη κατάκτηση τους.

Στην ίδια διοργάνωση νωρίτερα στη σεζόν, με παρόμοιο τρόπο προκρίθηκαν στον πρώτο γύρο του θεσμού οι Anderlecht και Dukla Prague έναντι των Bologna και Gornik Zabrze, αντίστοιχα. Το ίδιο συμβάν, είχε γίνει σε παιχνίδι προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 1954, ανάμεσα σε Ισπανία και Τουρκία, όπου προκρίθηκαν οι Τούρκοι.

Συντάκτης: Θάνος Παπαδημητρίου