London Calling: Τα κυριότερα νέα της ημέρας (11/3)

Καλώς ήρθατε στο σημερινό London Calling (11/3) από το eyap.gr!

Το London Calling είναι και σήμερα (11/3) εδώ ώστε να σας δώσει τις σημαντικότερες ειδήσεις της ημέρας γύρω από το αγγλικό ποδόσφαιρο.

O Πεπ Γκουαρντιόλα προχώρησε στην αντικατάσταση του Κέβιν Ντε Μπρούιν στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Λίβερπουλ και Βέλγος είχε μία έντονη στιχομυθία κατά την αποχώρησή του από τον αγωνιστικό χώρο με τον Καταλανό προπονητή να δίνει τη δική του εξήγηση για το συμβάν την οποία μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Το ντέρμπι κόντρα στη Λίβερπουλ επιφύλαξε ένα πολύ άσχημο γεγονός για το σύνολο του Πεπ Γκουαρνιόλα, με τον τραυματισμού του βασικού τερματοφύλακά του, Έντερσον. Ο Βραζιλιάνος διεθνής τερματοφύλακας είχε μια σύγκρουση με τον Ντάργουιν Νούνιες στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα και έγινε αμέσως αλλαγή.

Εχθές έγινε γνωστό το διάστημα το οποίο θα λείψει και περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Ο Γιούργκεν Κλοπ μίλησε για το πέναλτι που ζητάει η Λίβερπουλ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με την Μάντσεστερ Σίτι.

«Είναι μια περίπτωση που σε οποιοδήποτε σημείο του γηπέδου είναι 100% φάουλ και κίτρινη κάρτα. Ο μόνος λόγος που μπορεί να βρει τη μπάλα είναι επειδή το πόδι του βρίσκεται εκεί. Και μετά λένε ”βρήκε τη μπάλα”. Αλλά αν η μπάλα δεν ήταν εκεί, τον σκοτώνει. Θα δεις ανθρώπους όπως ο Μάικ Ντιν (σ.σ πρώην διαιτητής) οι οποίοι θα βρουν κάτι για να το δικαιολογήσουν» είπε ο Κλοπ. Τα υπόλοιπα λόγια του Γερμανού τεχνικού, μπορείτε να τα διαβάσετε εδώ.

Ο Κάιλ Γουόκερ έδωσε μια ενδιαφέρουσα συνέντευξή στο αγγλικό τηλεοπτικό δίκτυο Sky Sports, με όλη την Αγγλία να συζητά τις τελευταίες ώρες τις δηλώσεις του για το πέναλτι που ζήτησε η Λίβερπουλ στην εκπνοή του τεράστιου αγώνα για την μάχη του τίτλου και την κρίσιμη απόφαση του διαιτητή του ματς, Μάικλ Όλιβερ, να μην το δώσει.

«Η γνώμη μου είναι πως ο διαιτητής και ο VAR πήραν μία απόφαση. Νιώθω πως ο διαιτητής, ο Μάικλ Όλιβερ, έπραξε καλά», είπε μεταξύ άλλων ο Άγγλος διεθνής αμυντικός.

Ο Νούνο Εσπιρίτο Σάντο έκανε ξανά λόγο για τη διαιτησία στην Πρέμιερ Λιγκ μετά το γεγονός ότι ο Γιακούμπ Μοντέρ της Μπράιτον δεν αποβλήθηκε κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης στην οποία οι «Ρεντς» ηττήθηκαν με 1-0 εκτός έδρας.

«Κερδίσαμε εναντίον της Γουέστ Χαμ, δεν μας έδωσαν πέναλτι – ένα ξεκάθαρο (πέναλτι), γιατί; Γιατί ο Πολ Τίρνι έδωσε την κατοχή στη Λίβερπουλ; Γιατί εναντίον Νιουκάστλ δεν καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ μας; Παρακαλώ κάποιος να μου πει τι συμβαίνει, γιατί πάντα σε εμάςδήλωσε ο Πορτογάλος τεχνικός.

Ο Ποτσετίνο έχει έναν χρόνο ακόμα στο συμβόλαιό του (με την επιλογή για άλλους 12 μήνες) και όταν ρωτήθηκε αν ποτέ θα σκεφτόταν να παραιτηθεί, απάντησε: «Α όχι, όχι, όχι! Γιατί; Ποτέ! Αγαπάμε την πρόκληση. Η πρόκληση είναι τεράστια και ήρθα εδώ για να αποδεχτώ το έργο και την πρόκληση, γνωρίζοντας ότι δεν είναι ποτέ εύκολο με την πίεση και το συναίσθημα ότι είσαι στην Τσέλσι και χρειάζεται να κερδίζεις».

Το ίδιο βράδυ είδε την ομάδα του να παίρνει μία σπουδαία νίκη επί της Νιούκαστλ με 3-2 και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.