Ο «κατήφορος» του Stamford Bridge (vid)

Το eyap.gr σας παρουσιάζει τα τελευταία 10 παιχνίδια που έχουν γίνει στην έδρα των ‘’Μπλε’’ με αντίπαλο την Arsenal και κάνει ένα μικρό ζέσταμα πριν το μεγάλο ντέρμπι του Σαββάτου .

Στις τελευταίες επισκέψεις της η ομάδα του Arsene Wenger στο Stamford Brigde για το πρωτάθλημα της Premier League μετράει 7 ήττες με μια ισοπαλία και 2 νίκες . Οπότε θα λέγαμε πως δεν είναι καθόλου φιλικό το περιβάλλον για τους ‘’Κανονιέρηδες’’ ! Ας αρχίσουμε όμως να βλέπουμε τα παιχνίδια ένα ένα.

Αρχικά 10 Δεκεμβρίου του 2006 . Το τελικό σκορ βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες με 1-1 . Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τον σκορ στο 78’ με τον Flamini αλλά η Chelsea έφερε το παιχνίδι στα ίσια με το γκολ του Essien στο 84’. Να σας θυμίσουμε πως σε αυτό το ματς ο A.Cole αντιμετώπιζε για πρώτη φορά σαν αντίπαλο την Arsenal.

Επόμενο παιχνίδι είναι στις 23 Μαρτίου του 2008. Οι γηπεδούχοι έκαναν ανατροπή στην Arsenal με τον σπουδαίο Drogba να γυρνάει μόνος του παιχνίδι από 0-1 σε 2-1. Το γκολ για την Arsenal είχε σημειώσει ο Sagna.

H σειρά της Arsenal . Στις 30 Νοεμβρίου του 2008 η Arsenal πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την Chelsea παίρνοντας νίκη μέσα στην έδρα των ‘’Μπλε’’ με ανατροπή. Αρχικά η Chelsea είχε προηγηθεί με αυτογκόλ του Djourou , αλλά στην συνέχεια o Van Persie χάρης σε δυο προσωπικά του γκολ μέσα σε 3 λεπτά έδωσε την νίκη στην Arsenal.

Συνεχίζουμε με το παιχνίδι στις 7 Φεβρουαρίου 2010. Άνετη επικράτηση της Chelsea με 2-0 επί της Arsenal . Ο Drogba για άλλη μια φορά πυροβολούσε την Arsenal πετυχαίνοντας δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ένα στο 8’ λεπτό και ένα στο 25΄λεπτό .

Στις 3 Οκτωβρίου ξανά νίκη για τους γηπεδούχους πάλι με το ίδιο σκορ 2-0 . Τα τέρματα τότε σημείωσαν ποιος άλλος φυσικά ο Drogba στο 39’ και ο Alex στο 85’ .

Για να φτάσουμε στις 29 Οκτωβρίου του 2011 όπου η Arsenal όχι απλά θα νικήσει την Chelsea μέσα στην έδρα της , αλλά θα της ρίξει μεγάλη σφαλιάρα κερδίζοντας την με το βαρύ 3-5 ! Σε ένα ντέρμπι που δείχνει σε όλους γιατί η Premier είναι το καλύτερο πρωτάθλημα στο κόσμο τα ‘’Κανόνια’’ του Wenger βάρεσαν 5 φορές. Σκόρερς του αγώνα ήταν από πλευράς Chelsea ο Lampard , ο Terry και ο Mata . Ενώ για την Arsenal σκόραραν ο Santos και ο Walcott με τον σπουδαίο Van Persie να κάνει χατ τρικ.

Επόμενη επίσκεψη της Arsenal στο Stamford Bridge ήταν στις 20 Ιανουαρίου του 2013 και δεν ήταν νικηφόρα. Τα τέρματα των Mata και Lampard χάρισαν την νίκη στους ‘’Μπλε’’ που είχαν μπει με γκολ από τα αποδυτήρια στον αγώνα . Η Arsenal το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Walcott.

Στις 22 Μαρτίου όμως του 2014 είχε έρθει η στιγμή της Chelsea. Λέμε πως είχε έρθει διότι ξεπλήρωσε την βαριά ήττα πριν 3 χρόνια με 3-5 από τους ‘’Κανονιέρηδες’’. Η Chelsea διέλυσε την Arsenal με 6-0 σε ένα παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι δεν πρέπει να μπήκαν ποτέ στο γήπεδο. Τα τέρματα του αγώνα πέτυχαν ο Eto’o , Schurrle , Hazard , Salah και δυο γκολ ο Oscar .

To 2014 στις 5 Οκτωβρίου η Chelsea θα πάρει ξανά άλλη μια νίκη στην έδρα της επί της Arsenal ξανά με αγαπημένο της σκορ 2-0 . Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο οι ‘’Μπλε’’ επικράτησαν της Arsenal . Τα τέρματα πέτυχαν οι Hazard στο 27’ και Diego Costa στο 78’.

Για να φτάσουμε στην τελευταία αναμέτρηση των δυο ομάδων στο Stamford Bridge στις 19 Σεπτεμβρίου του 2015 όπου οι γηπεδούχοι νίκησαν με το αγαπημένος τους 2-0, πετυχαίνοντας την 4ή συνεχόμενη νίκη μέσα στο σπίτι τους. Τα τέρματα σημείωσαν ο Zouma στο 53’ και αυτογκόλ του Chambers στο 91’ . Να σας θυμίσουμε πως για την Arsenal σε αυτό το ματς είχαν αποβληθεί ο Gabriel και ο Cazorla.

Όπως βλέπεται το Stamford Bridge δεν είναι καθόλου φιλόξενο για την Arsenal . Η ομάδα του Wenger πρέπει να αποσπάσει ένα καλό αποτέλεσμα που θα κόψει την φόρα στους ‘’Μπλε’’ του Conte . Σε διαφορετική περίπτωση αν η Chelsea πάρει την νίκη θα μπορούμε να μιλάμε για περίπατο καθώς η διαφορά στον βαθμολογικό πίνακα θα μεγαλώσει και δεν ξέρουμε που θα σταματήσει αυτό τρένο.

Συντάκτης: Δημήτρης Χατζούλης