Ο θρίαμβος της Blackpool ή αλλιώς ο τελικός του Stanley Matthews!

Σαν σήμερα, πριν 67 χρόνια, η Blackpool έφτασε σε μια από τις πιο «μάγκικες» κατακτήσεις του FA Cup, επικρατώντας επί της Bolton, στον τελικό του Stanley Matthews.

Το ημερολόγιο έγραφε 2 Μαΐου του 1953, όταν η Blackpool κατακτούσε το πρώτο και μοναδικό, μέχρι σήμερα, FA Cup της ιστορίας της. Τα «Μανταρίνια» αντιμετώπιζαν την Bolton, για τον τελικό του FA Cup, στο Wembley και ήταν το ξεκάθαρο αουτσάιντερ της αναμέτρησης. Ήταν ένας από τους πιο συγκλονιστικούς τελικούς στην ιστορία του αρχαιότερου ποδοσφαιρικού θεσμού, που έμελλε να γραφτεί στα «βιβλία» για πολλούς λόγους. Αυτό, γιατί η Blackpool έκανε μια «μάγκικη» ανατροπή και κατέκτησε το μοναδικό FA Cup της ιστορίας της.

Blackpool

Παραμένει, μέχρι και σήμερα, μια από τις σημαντικότερες διακρίσεις του συλλόγου, αφού ήταν το πρώτο και μοναδικό μέχρι σήμερα κύπελλο της ιστορίας του. Παρά το γεγονός πως ο επιθετικός της Blackpool, Stan Mortensen, σημείωσε χατ-τρικ, ο τελικός θα μπορούσε να χαρακτηριστεί εύκολα και ως «ο τελικός του Stanley Matthews». Ο αείμνηστος Άγγλος «ενορχήστρωσε» την επική ανατροπή της Blackpool και έγραψε το όνομα του με «χρυσά» γράμματα στην ιστορία του συλλόγου.

Η προέλευση του κόσμου ήταν πρωτοφανής, μιας και περίπου 100,000 άνθρωποι κατέκλυσαν τις κερκίδες του Wembley. Τέτοια ήταν η μανία του κόσμου για τον τελικό, που ένας αρκετά μεγάλος αριθμός ατόμων βρέθηκε εκτός γηπέδου. Η χωρητικότητα του γηπέδου δεν ήταν τέτοια, ώστε να επιτρέψει σε όλο τον κόσμο να παρακολουθήσει την αναμέτρηση.

Blackpool

Μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, ο Nat Lofthouse έβαλε την Bolton σε θέση οδηγού, με ένα εξαιρετικό συρτό σουτ εκτός περιοχής, που αναπήδησε στα χέρια του τερματοφύλακα της Blackpool, George Farm, και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Mortensen ισοφάρισε για τους τυπικά γηπεδούχους στο 35′, με τα γκολ των Bobby Langton (40′) και Eric Bell (55′) να δίνουν το ξεκάθαρο αβαντάζ στην Bolton.

Με την συμπλήρωση μιας αγωνιστικής ώρας παιχνιδιού, όλα έμοιαζαν δυσοίωνα για τα «Μανταρίνια», που έπρεπε πλέον να καταβάλλουν έναν άθλο για να αντιστρέψουν την κατά τους κατάσταση. 13 λεπτά αργότερα, ο Matthews αποσυντόνισε την αμυντική γραμμή, «σέρβιρε» στον Mortensen, ο οποίος μείωσε, σημειώνοντας το 3-2. Τα λεπτά κυλούσαν και όλα έδειχναν πως η Bolton θα «γευόταν το νέκταρ της νίκης». Στο 89′, ο Mortensen πέτυχε ένα φανταστικό γκολ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Blackpool

Η μισή δουλεία είχε γίνει, με το παιχνίδι πλέον να είναι ισόπαλο, στο 3-3. Έμενε περίπου ένα λεπτό, συν τα λεπτά των καθυστερήσεων. Η Blackpool διατηρούσε την κατοχή της μπάλας, με τον Matthews να κάνει ότι θέλει την άμυνα της Bolton. Στο 92′, ο Άγγλος «χόρεψε» την αντίπαλη άμυνα, βρέθηκε στην μικρή περιοχή και «σέρβιρε» στον Bill Perry, ο οποίος σούταρε και διαμόρφωσε το τελικό 4-3!

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε το σωματείο του Blackpool, να πανηγυρίζει το πρώτο και μοναδικό FA Cup της ιστορίας του. Ήταν η πρώτη μεγάλη διάκριση του συλλόγου, που οφείλεται κατά ένα τεράστιο βαθμό στον Stanley Matthews. Το Blackpool μπορούσε για πρώτη φορά να βγει στους δρόμους, για να «ζητωκραυγάσει» για την τοπική ομάδα.