Οι προβλέψεις των ΕΥΑΠ για τον «αγγλικό εμφύλιο»

Αυτές είναι οι προβλέψεις της συντακτικής ομάδας των ΕΥΑΠ και του eyap.gr για τον «αγγλικό» τελικό του Champions League!

Κάθε συντάκτης της ομάδας μας θα δώσει στο παρακάτω άρθρο την, ένα, δικιά του πρόβλεψη για τον νικητή του μεγάλου τελικού, δύο, το ακριβές σκορ και τρία τον MVP της βραδιάς, ενώ θα διαβάσετε και δύο λόγια του για την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Ορφέας Τσαυταρίδης – #orfeas

1. Ισοπαλία

2. 1-1

3. Son

Καλύτερη η Liverpool, σφιχτή άμυνα η Tottnham και εν τέλει κατάκτηση από την Liverpool στην παράταση ή στα πέναλτι!

#SirGregory

1. Tottenham

2. Διαδικασία Πέναλτι

3. Lloris

Πιστεύω θα λήξει 1-1 η κανονική διάρκεια και με πολύ νεύρο και σκληρό παιχνίδι θα οδηγηθεί στα πέναλτι.

Μάριος Αγγελέτος – #MrBlue

1. Liverpool

2. Tottenham-Liverpool 1-3

3. Mane

Ισόπαλο πρώτο ημίχρονο με 1-1, στο δεύτερο με ένα ξέσπασμα η Liverpool θα το πάρει το τρόπαιο.

Άγγελος Παυλίδης – #Angel

2. Tottenham-Liverpool 0-2

3. Van Dijk

«Διψασμένη» Liverpool, και όσον αφορά τα περσινά, θα μπει να καθαρίσει από νωρίς, εμφανής η υπεροχή της σε όλες τις γραμμές.

Χρήστος Γιαννόπουλος

2. Tottenham-Liverpool 2-3

3. Sadio Mane

Σφιχτό παιχνίδι στην αρχή και στην επανάληψη ανοιχτό υπέρ των «Κόκκινων».

Χρήστος Θεοδόσης – #ChrisGunner

Για να είμαι ειλικρινής, έχω χρίσει ως φαβορί την Liverpool, λόγω εμπειρίας αλλά κυρίως λόγω της απύθμενης… δίψας του συνόλου του Jurgen Klopp για διάκριση. Από την άλλη, η Tottenham, μετά από μια αξιομνημόνευτη πορεία στο φετινό Champions League, δεν έχει τίποτα να χάσει, καθώς όποια τροπή πάρουν τα πράγματα, ήδη έχει γράψει ιστορία. Πιστεύω και ελπίζω ότι γενικά θα δούμε ένα όμορφο και ίσως ένα δραματικό παιχνίδι, σε ένα από τα πιο όμορφα γήπεδα του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.

3. Mohamed Salah

Η Liverpool θα μπει με το «μαχαίρι στα δόντια» και θα πετύχει νωρίς γκολ. Θα έχει την υπέροχη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και η Tottenham, ή θα ισοφαρίσει προσωρινά ή θα μειώσει σε 2-1 αλλά και πάλι δε θα καταφέρει να κάνει πολλά. Περιμένω ένα ανοιχτό παιχνίδι, χωρίς άγχος από την ομάδα του Pochettino, αλλά κατάκτηση του τροπαίου από την ομάδα του Klopp.

Βασίλης Βασιλείου – #billiou

2. Tottenham-Liverpool 1-2

3. Alisson

Δυνατό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες, με εκατέρωθεν πίεση σε όλο το γήπεδο. Λεπτομέρειες θα κρίνουν το νικητή και πιστεύω ότι θα πρωταγωνιστήσουν οι τερματοφύλακες. Πρόβλεψη για χαμένο πέναλτι Tottenham. Μικρό προβάδισμα στη Liverpool, λόγω προϊστορίας και «δίψας».

Κωνσταντίνος Τσιλιμπίου – #Tsili

2. Tottenham-Liverpool 2-1

3. Son

Η Tottenham θα εκμεταλλευτεί αμυντικά λάθη της αγχωμένης Liverpool με δύο γρήγορα γκολ, η Liverpool θα πιέσει σε όλο τον υπόλοιπο τελικό, αλλά ένας συνδυασμός σεμιναριακής άμυνας από τους «Spurs» και ατυχίας από τους επιθετικούς των «Reds», δεν θα αλλάξει το τελικό σκορ.

Αλέξης Χασόγιας

3. Trent Alexander-Arnold

Ματς για «χ», θα χάσει ευκαιρίες η Tottenham και θα το πάρει δύσκολα η Liverpool μετά το 70′.

Θωμάς Τζουβάρας – #TomRedDevil

3. Van Dijk

Γενικά κλειστό ματς λόγω κρισιμότητάς του, με τον Van Dijk να αποδεικνύεται καθοριστικός στην άμυνα αλλά και με γκολ από στατική φάση.

Μιχάλης Γιαννακούλης – #MGBRat

2. Tottenham-Liverpool 1-1 (1-2 παράταση)

3. Salah

Με τόσα πολλά που συνέβησαν φέτος στην Ευρώπη, δε θα με σόκαρε να πετύχαινε το γκολ της νίκης ο Αιγύπτιος και να έπαιρνε μια άτυπη ποδοσφαιρική ρεβάνς για τον περσινό τελικό. «Παραμυθένιο», αλλά δε μπορούσα να σκεφτώ κάτι λιγότερο «ιντριγκαδόρικο».

Πρόδρομος Λούγκα – #TheRedDevil

2. Τottenham-Liverpool 2-4

Το παιχνίδι πιστεύω θα έχει τρελό ρυθμό, ανάλογο με το 4-3 της City, αλλά δε νομίζω να μπουν γρήγορα τα γκολ.

Γεράσιμος Καλλιβωκάς

2. Tottenham-Liverpool 1-1 κανονική διάρκεια με νίκη της Liverpool στα πέναλτι

3. Alisson

Με την αδράνεια των τελευταίων εβδομάδων και τον εξουθενωτικό ρυθμό αμφοτέρων στα ημιτελικά, ο τελικός θα έχει μια πιο προσεκτική και ήπια τακτική προσέγγιση. Η Tottenham θα τα δώσει όλα και θα ισοφαρίσει στα τελευταία 15′ της κανονικής διάρκειας, αλλά ο Alisson με κρίσιμη απόκρουση στην διαδικασία των πέναλτι θα της δώσει το τρόπαιο!

Σταμάτης Πετκόπουλος – #Stam

2. Tottenham-Liverpool 1-1, (2-1 στην παράταση)

3. Son

Συζητώντας σε «καφενειακό» επίπεδο για το αυριανό ματς, διαπιστώνουμε ότι γι’ αυτόν τον τελικό υπάρχουν πολλά πράγματα που θεωρούνται «σιγουράκια», τα οποία βλέπουν οι περισσότεροι εκ πρώτης -επιδερμικής- όψεως. Σίγουρα η Liverpool είναι το φαβορί, σίγουρα κατέχει βαρύτερη φανέλα τόσο εντός όσο και εκτός Αγγλίας, σίγουρα έχει πιο ποιοτικό σύνολο. Ωστόσο ένα από τα αδιαμφισβήτητα στοιχεία που λίγοι βλέπουν είναι το… πέπλο των εκπλήξεων το οποίο έχει «φορέσει» φέτος το Champions League, συναρπάζοντας και το πιο αδιάφορο ποδοσφαιρικο μάτι. Πως μπορείς λοιπόν να ξεγράψεις την διψασμένη και ενθουσιώδη Tottenham, πόσω μάλλον σε έναν τελικό που τα πάντα μπορεί να συμβούν; Εγώ προσωπικά, λοιπόν, έχω την αίσθηση ότι η Tottenham που ανέτρεψε την δυσχερή, γι’ αυτήν, κατάσταση στον όμιλο, όντας σχεδόν αποκλεισμένη, που απέκλεισε την Manchester City η οποία -κατ’εμέ- είναι η καλύτερη ομάδα αυτή τη στιγμή στον κόσμο, που έφτασε στον τελικό όντας σε κάθε περίπτωση το αουτσάιντερ θα αρπάξει τη μοναδική αυτή ευκαιρία. Προσωπικά βλέπω νικητές τους «Spurs» με σκορ κανονικής διάρκειας 1-1, σκορ παράτασης 2-1 και MVP τον Heung-Min Son. Κλείνω με την ευχή ο φίλος της Liverpool που διαγνώστηκε με καρκίνο τελικού σταδίου να προλάβει να δει τον τελικό της αγαπημένης του ομάδας.

Σωκράτης Μεταλίδης – #TheRedHead

2. Tottenham-Liverpool 0-3

3. Mane

0-0 το πρώτο ημίχρονο σε ένα κλειστό παιχνίδι, στο δεύτερο ημίχρονο θα ανοίξει ο ρυθμός και η Liverpool θα βάλει δύο γρήγορα γκολ και ένα τρίτο στο τέλος ως «κερασάκι στην τούρτα».

Δημήτρης Κριθαρέλλης – #crithas

3. Mane

Εγώ προβλέπω πιο κλειστό παιχνίδι στο οποίο θα επικρατήσει η ποιοτικότερη ομάδα από τις δύο. Το ποδόσφαιρο δεν είναι πάντοτε δίκαιο, αλλά στο τέλος πάντα παίρνεις αυτό που σου αξίζει. Και αυτά τα λέει ένας όχι φαν των «Κόκκινων».

Ανδρέας Ζορμπάς – #St_Drew

3. Salah

1-1 το πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο θα πάρει αλήθεια μπρος η Liverpool

Νικόλας Ραχιώτης – #RxtAfc

3. Son

Η Liverpool είναι το φαβορί και το ξέρουν και στην Tottenham αυτό, συνεπώς τα «Σπιρούνια» θα ρισκάρουν αρκετά. Θα είναι ένα γρήγορο παιχνίδι με πολλές φάσεις και ίσως εναλλαγές στο σκορ. Η Liverpool κυριολεκτικά καίγεται για το ματς και θα μπει με αρκετό άγχος, κάτι που πιστεύω πως θα εκμεταλλευτεί η Tottenham.

Αλέξανδρος Σουμπάλας

3. Van Dijk

Ποντάρω κυρίως στην άμυνα της Liverpool, καθώς με έχει αφήσει άφωνο φέτος και την πιστεύω αρκετά. Βλέπω ένα κλειστό παιχνίδι, καθώς είναι τελικός και ο Jurgen Klopp έχει πάρει αρκετά μαθήματα από τους χαμένους τελικούς, οπότε θεωρώ ότι θα παίξει πιο «safe».

Ηλίας Βαραμπούτης – #iliasvar

3. Mane

Όπως είναι ο φετινός χαρακτήρας της Liverpool, έτσι θα πορευτεί και σε αυτό το ματς. Με κατά περιόδους πρεσάρισμα ανηλεές και προσοχή στα μετόπισθεν. Οι «Κόκκινοι» διψούν, απέτυχαν πέρσι, έχασαν με αδιανόητο τρόπο τη φετινή Premier League, φέτος «το χουν». Συν του ότι μόνο με «κούπα» εξαργυρώνεται η εξαιρετική σεζόν, αλλά και η παροιμιώδης ανατροπή κόντρα στην Barcelona…

Φάνης Αγριτέλλης – #TheRomanticAnalyzer

2. Tottenham-Liverpool 1-0

3. Christian Eriksen

Η Tottenham έφτασε ως εδώ χωρίς να το περιμένει κανείς. Πολλοί πιστεύουν ότι θα ηττηθεί από την Liverpool, όμως έχει την ψυχολογία αλλά και την ποιότητα να «κλέψει» το τρόπαιο με το ισχνό 1-0.

Παναγιώτης Σινάπης – #Diego

3. Salah

Νομίζω ότι η καλύτερη ομάδα θα κερδίσει και αυτή δεν είναι άλλη από την Liverpool. Θα έχουμε μία δυνατή κόντρα στους πάγκους, ανάμεσα στους καλύτερους προπονητές στον κόσμο. Θα παίξει ρόλο η βαριά φανέλα των «Κόκκινων». Θεωρώ ότι έφτασε το ταβάνι της η Tottenham, τουλάχιστον για φέτος. Επομένως, πρωταθλήτρια Ευρώπης για φέτος, θα είναι η Liverpool.

Παναγιώτης Μαλανδράκης – #ο_Άγιος

2. Tottenham-Liverpool 3-1

3. Dele Alli

Δυνατό ξεκίνημα από την Liverpool, με τα «Σπιρούνια» να ισορροπούν σταδιακά το παιχνίδι και να φτάνουν στο «everest» του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Γιώργος Γκίκας – #londoner

3. Mane

Αμφότερες οι ομάδες «καίγονται» για την κατάκτηση του τροπαίου. Οι «Reds» δεν επιθυμούν την ολοκλήρωση της σεζόν με δεύτερη αποτυχία, ούτε θέλουν να επαναληφθεί το σενάριο του περυσινού τελικού.

Κώστας Λουγιάκης – #KostasL

3. Van Dijk

Η Liverpool θα μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όσο περνάει η ώρα όμως η Tottenham θα ισορροπήσει. Αμφότερες οι δύο ομάδες θα έχουν πολλές σημαντικές ευκαιρίες για γκολ και το παιχνίδι θα έχει γρήγορο ρυθμό στην μεγαλύτερη του διάρκεια. Στο τέλος θα επικρατήσει η Liverpool, με την Tottenham να χάνει καλή ευκαιρία για ισοφάριση λίγα λεπτά πριν την λήξη.

Σάκης Πετράκης – #DirtySak

1.Totenham

3. Kane

Θα κυριαρχεί η Liverpool στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά στα τελευταία λεπτά με αντεπίθεση θα σκοράρει η Tottenham και θα το σηκώσει.

Δημήτρης Χατζούλης – #ΔημηΤρης

3. Roberto Firmino

Η Liverpool το θέλει πιο πολύ και είναι γενικά καλύτερη ομάδα…

Κωνσταντίνος Παναγόπουλος – #dinos

3. Vertonghen

Θα προηγηθεί η Tottenham σχετικά νωρίς με γκολ του Alli, με την Liverpool να παλεύει μέχρι τα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση, η οποία θα έρθει από τα πόδια του Salah. Παράταση και διαδικασία των πέναλτι, στην οποία ο Milner θα χαρίσει το 6ο στους «Reds».

Χρήστος Σάκης – #redsak

2. Tottenham – Liverpool 1-3

3. Mane

Αναμένεται να παρακολουθήσουμε ένα παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, όπου σίγουρα οι αμυντικοί των δύο ομάδων θα «τραβήξουν» πολλά. Η εκπληκτική δουλειά που πραγματοποιεί τα τελευταία χρόνια στο Melwood ο Jurgen Klopp δεν έχει επιβραβευτεί με κάποιο τίτλο και πιθανολογώ πως αυτό θα γίνει απόψε!

Θάνος Μιχαϊλίδης

2. Tottenham-Liverpool 0-1

3. Virgil Van Dijk

Ο Ολλανδός στόπερ θα κρίνει τον τελικό με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις, σε ένα παιχνίδι αρκετά κλειστό.