Όταν η Arsenal σκόρπισε στους… πέντε ανέμους την Tottenham (vid)

Συμπληρώνονται ακριβώς έξι χρόνια από την ημέρα όπου οι ποδοσφαιριστές του Arsene Wenger προσέφεραν ένα από τα πιο ευχάριστα απογεύματα μπροστά στους φιλάθλους τους απέναντι στην «μισητή» Tottenham.

17 Νοεμβρίου του 2012. Αναμφίβολα μια ημερομηνία που για την σύγχρονη Ελλάδα σημαίνει αρκετά, ωστόσο και οι οπαδοί των «Κανονιέρηδων» θα την θυμούνται για χρόνια.

Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Αλσατού υποδέχθηκαν για δεύτερη φορά μέσα σε διάστημα εννιά μηνών τα «Σπιρούνια» για το πρωτάθλημα, μετά το εντυπωσιακό τους «comeback» τον Φεβρουάριο του ίδιου έτους, όπου, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 μόλις στο 35ο λεπτό, εν τέλει, κατάφεραν να ανατρέψουν αυτή την εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση, επικρατώντας με το επιβλητικό 5-2, σε ένα εκπληκτικό δεύτερο μισό της Premier League, με την Arsenal να παίρνει το απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League, τερματίζοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μερικούς μήνες αργότερα, δεν ήταν λίγοι αυτοί που περίμεναν τους ποδοσφαιριστές του Andres Villas-Boas να είναι πιο… προσεκτικοί, μετά τον τελευταίο διασυρμό στο Emirates, δεδομένης μάλιστα και της πρόσληψης του Πορτογάλου τεχνικού, ο οποίος μετά το αποτυχημένο σύντομο πέρασμα του από την Chelsea, ευελπιστούσε να «σώσει» την καριέρα του στον πάγκο της Tottenham.

Βέβαια, το ξεκίνημα του ήταν σχετικά θετικό, ωστόσο η 17η Νοεμβρίου αποτελεί μια ημερομηνία που τόσο ο άλλοτε σύλλογος του όσο και ο ίδιος, θέλουν να ξεχάσουν.

Το παιχνίδι

Για ακόμη μια φορά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ. Ένας πρώην αγαπημένος της κερκίδας των γηπεδούχων, ο Emmanuel Adebayor, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του μόλις στο 10ο λεπτό, παγώνοντας του φιλάθλους της Arsenal.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον επιθετικό από τον Τόγκο, καθώς οκτώ λεπτά αργότερα ο διαιτητής του έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Santi Cazorla, και τότε η αναμέτρηση απέκτησε μια «άγρια» ομορφιά.

Οι «Κανονιέρηδες» εκμεταλλεύτηκαν και με το παραπάνω την αριθμητική τους υπεροχή και με την κεφαλιά του Per Mertesacker στο 24ο λεπτό, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, με τους υποστηρικτές τους να ξεσπούν σε έντονους πανηγυρισμούς.

Μάλιστα, λίγο πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 42′ και στο 45+1′ , παραβίασαν δύο φορές την εστία του Hugo Lloris με τους νεοαποκτηθείς Lukas Podolski και Olivier Giroud αντίστοιχα, παίρνοντας έτσι προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στη συνέχεια, ένας ακόμη ποδοσφαιριστής ο οποίος υπέγραψε στο Λονδρέζικο κλαμπ το καλοκαίρι του 2012, ο Ισπανός «μάγος», Santi Cazorla, διεύρυνε το προβάδισμα της νέας του ομάδας με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, δίνοντας έτσι διαστάσεις θριάμβου στο σκορ.

Βέβαια, το μεγάλο αστέρι της Tottenham, o Gareth Bale, έκανε το 4-2, μειώνοντας την διαφορά, στην τελευταία σεζόν του Ουαλού στο White Hart Lane, κατά την οποία σημείωσε 21 τέρματα σε 33 αναμετρήσεις του πρωταθλήματος, κερδίζοντας αμέτρητα ατομικά βραβεία στο τέλος της χρονιάς, μεταξύ των οποίων και αυτό του Καλύτερου Ποδοσφαιριστή στην Premier League.

Τέλος, εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Arsene Wenger θα έπαιρνε ακόμη μια νίκη απέναντι στην ομάδα του 35χρόνου τότε συναδέλφου του με 4-2, ο «δαιμονισμένος», Theo Walcott, έγραψε το τελικό 5-2 στις καθυστερήσεις, με την Arsenal να πανηγυρίζει ακόμη ένα εντός έδρας τρίποντο απέναντι στην συμπολίτισσα της, με το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα από την τελευταία τους συνάντηση.