Όταν η Chelsea γύρισε από την «κόλαση» του Camp Nou (vid)

Διαβάστε για μια από τις σπουδαιότερες ευρωπαϊκές βραδιές της Chelsea, που ίσως σε κάποιους μοιάζει μακρινή, όμως έχει μείνει ανεξίτηλα χαραγμένη σε όσους παρακολούθησαν εκείνο το παιχνίδι!

Ήταν 24 Απριλίου 2012, όταν η Chelsea ταξίδευε στην Καταλονία να υπερασπιστεί το υπέρ της 1-0 επί της Barcelona. Η ισπανική ομάδα όντας η καλύτερη ομάδα εκείνα τα χρόνια ήταν το φαβορί, και ειδικά όπως εξελίχθηκε εκείνη η βραδιά. Πάμε να ξετυλίξουμε μια βραδιά που θα θυμούνται για πάντα οι «Μπλε» του Δυτικού Λονδίνου.

Το ματς ξεκινάει με τοn David Luiz εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού. Οι γηπεδούχοι θα μπουν πολύ δυνατά χάνοντας την μια ευκαιρία μετά την άλλη, και τελικά θα ευτυχήσουν να ανοίξουν το σκορ στο 35′ με τον Busquets. Δυο λεπτά αργότερα, ο αρχηγός John Terry με απερίσκεπτη ενέργεια θα αφήσει τους Λονδρέζους με δέκα παίκτες με την πρόκριση να γίνει ακόμη πιο δύσκολη. Στο 43′ ο Iniesta θα βάλει ταφόπλακα στις ελπίδες των Μπλε σκοράροντας για το 2-0. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Cahill θα τραυματιστεί και στη θέση του θα αγωνιστεί ο Bosingwa. Η ομάδα του Roberto Di Matteo θα αναγκαστεί να κοντράρει ίσως την καλύτερη ομάδα του κόσμου με κεντρικούς αμυντικούς τους Bosingwa και Ivanovic, με τον Ramires σχεδόν δεξί μπακ. Η εικόνα των «Μπλε» τραγική, ωστόσο η ιστορία έμελλε να είναι διαφορετική.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους μετά από εκπληκτική πάσα του Lampard, o Ramires πρόλαβε όλη την άμυνα των Ισπανών και με φανταστικό τελείωμα έδινε στους Άγγλους σκορ πρόκρισης.  Το παραμύθι για την αρμάδα του Di Matteo δεν τελείωσε εκεί. Στο 49′ ο Messi θα χάσει πέναλτι, με την Chelsea να αμύνεται μαζικά πλέον, και τους Καταλανούς να ψάχνουν το γκολ πρόκρισης στον μεγάλο τελικό του Champions League. Τελικά ενώ όλοι βρίσκονταν στην περιοχή του Cech, ο Ashley Cole απομακρύνει την μπάλα, η οποία φτάνει στον Fernando Torres ο οποίος ουσιαστικά βγαίνει μόνος με τον Valdez. Ο Μαδριλένος θα τον προσπεράσει και θα σκοράρει γράφοντας  ιστορία, αφού θα στείλει την Chelsea στον τελικό του Μονάχου, όπου και θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Πολλοί θα μιλήσουν για θαύμα εκείνο το βράδυ, η Chelsea ωστόσο έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο, με σύμμαχο και την τύχη γύρισε από την «κόλαση« του 2-0 και πανηγύρισε μια από τις σπουδαιότερες ευρωπαϊκές βραδιές που έχει κάνει ποτέ  αγγλική ομάδα.