Όταν η… Liverpool διέσυρε τη Γερμανία!

Σαν σήμερα το 2001, η Αγγλία κέρδισε τη Γερμανία με 1-5 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το αξιοσημείωτο είναι πως και τα πέντε γκολ των Άγγλων τα πέτυχαν παίκτες της Liverpool!

Οι δύο ομάδες έχουν μία μακροχρόνια αντιπαλότητα, με κορυφαία στιγμή τη νίκη της Αγγλίας επί της Δυτικής Γερμανίας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 1966. Η προϊστορία των αγώνων ανάμεσα στις δύο ομάδες γράφει: 10 νίκες για την Αγγλία, 11 για τη Γερμανία (2 σε διαδικασία πέναλτι) και 3 ισοπαλίες. Στα τελευταία 7 παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες η Γερμανία είχε κερδίσει τα 6. Οπότε στο ματς της 1ης Σεπτεμβρίου του 2001 χαρακτηριζόταν ως φαβορί.

Ο αγώνας διεξαγόταν στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μονάχου μπροστά σε 63.000 οπαδούς. Οι Γερμανοί φάνηκε ότι θα συνεχίσουν τα νικηφόρα αποτελέσματα κόντρα στους Άγγλους όταν στο 6ο μόλις λεπτό ο επιθετικός Carsten Jancker έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Αλλά ο Michael Owen, προερχόμενος και από την κατάκτηση του treble με τη φανέλα της Liverpool, ισοφάρισε 6 λεπτά αργότερα. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και φαινόταν ότι το 1-1 θα ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο συμπαίκτης του Owen στην Liverpool, Steven Gerrard, είχε διαφορετική άποψη και με ένα σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-2 στο 45+3′, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου!

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στην Αγγλία, με τον Owen να πετυχαίνει το 2ο προσωπικό του γκολ στο 48′, για να ολοκληρώσει το χατ-τρικ στο 66′. Το τελευταίο γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 74′ από έναν άλλον παίκτη της Liverpool, τον Emile Heskey.

Η νίκη των “Τριών Λιονταριών” με διαφορά 4 γκολ ήταν η μεγαλύτερη στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων ξεπερνώντας τις τρεις προηγούμενες νίκες της Αγγλίας με διαφορά 3 γκολ (1935, 1938 και 1985).

Η Αγγλία ήταν, τελικά, αυτή που τερμάτισε 1η στον όμιλο των προκριματικών και η Γερμανία 2η. Οι Γερμανοί όμως ήταν αυτοί που προχώρησαν πιο πολύ στην διοργάνωση, καθώς έφτασαν μέχρι τον τελικό όπου έχασαν από την ανίκητη Βραζιλία, με τους Άγγλους να αποκλείονται στον προημιτελικό, επίσης από την Bραζιλία.

Συντάκτης: Τάσος Αντωνόπουλος