Το «χέρι του Θεού»… που χτύπησε την Αγγλία (vid)

Διαβάστε πως ο Diego Maradona απέκλεισε την Εθνική Αγγλίας στο Μουντιάλ του 1986.

Ας θυμηθούμε μια από τις πιο τραυματικές εμπειρίες των Άγγλων σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

22/6/1986. Το Μουντιάλ λαμβάνει χώρα στο Μεξικό. Είμαστε αισίως στην προημιτελική φάση, και ολόκληρος ο ποδοσφαιρικός πλανήτης περιμένει τη μητέρα των μαχών, Αργεντινή εναντίον Αγγλίας. Η μεγάλη κόντρα μεταξύ των δυο χωρών, προδιέθετε το  φίλαθλο κοινό να παρακολουθήσει το συγκεκριμένο ματς. Η συγκεκριμένη κόντρα είχε ξεκινήσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1966, όπου οι Άγγλοι απέκλεισαν τους Αργεντινούς με 1-0 στα ημιτελικά, με τους Λατινοαμερικάνους να κάνουν λόγο για μεγάλο σκάνδαλο, και μεγάλη εύνοια της διαιτησίας για τους γηπεδούχους Άγγλους. Ωστόσο, η διαμάχη των δυο αντιπάλων εκείνη την μέρα, ήταν και εξωαγωνιστική με τους δυο αντιπάλους να βρίσκονται ουσιαστικά σε πόλεμο, τέσσερα χρόνια πριν, για τα νησιά Φώκλαντ.

Να επιστρέψουμε στο 1986 και στον μεγάλο προημιτελικό. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο γήπεδο Αζτέκα, μπροστά σε 114,580 θεατές. Στο πρώτο ημίχρονο, και οι δυο ομάδες θα χάσουν αρκετές ευκαιρίες, με μεγαλύτερη τη φάση του 13′ λεπτού για τους Άγγλους. Το σκορ ωστόσο θα μείνει στο 0-0.

Το χέρι του Θεού

Λεπτο 51ο και ο Steve Hodge γυρνά λανθασμένα τη μπάλα προς τα πίσω. Ο τερματοφύλακας των «Τριών Λιονταριών» Peter Shilton, αντέδρασε εγκαίρως με έξοδο, τρέχοντας επίσης προς την μπάλα, με σκοπό να την αποκρούσει. Παρά το ύψος του, την καθοριστική στιγμή ο Maradona σήκωσε το αριστερό του χέρι και πρόλαβε την μπάλα στέλνοντάς την στα δίχτυα. Ο διαιτητής Ali Bin Nasser μη βλέποντας την παράβαση, καταλόγισε το τέρμα ως έγκυρο. Οι Άγγλοι σε έξαλλη κατάσταση θα τρέξουν στο διαιτητή, ωστόσο αυτός είχε πάρει ήδη την απόφασή του και το γκολ θα μετρήσει κανονικά.

Ο Maradona στη συνέντευξη τύπου θα δηλώσει: «un poco con la cabeza de Maradona y otro poco con la mano de Dios» («λίγο με το κεφάλι του Maradona και λίγο με το χέρι του Θεού»). Έτσι η φάση θα μείνει για πάντα ως το γκολ που επιτεύχθηκε με το «χέρι του Θεού»

Το γκολ του αιώνα

Στο 54′, τρια λεπτά αργότερα δηλαδή, ο ίδιος ο Diego Maradona θα πετύχει  ίσως το καλύτερο γκολ που έχει πετύχει ποτέ ποδοσφαιριστής. Ο Héctor Enrique έδωσε την μπάλα στον Maradona, 10 μέτρα πίσω από την μεσαία γραμμή του γηπέδου, μέσα στο δικό τους μισό γήπεδο. Τότε o Diego ξεκίνησε μία ξέφρενη πορεία, στην οποία έτρεξε 60 μέτρα σε 10 δευτερόλεπτα, περνώντας πέντε Άγγλους παίκτες: τους Hodge, Beardsley, Reid, Butcher (δύο φορές) και Fenwick. Φτάνοντας στην μικρή περιοχή, ο Maradonaπλάσαρε και τον τερματοφύλακα της Αγγλίας, Peter Shilton, και έκανε το 2-0.  Το γκολ θα μείνει χαραγμένο σε όλον πλανήτη ως το «The Goal of the Century» («Το Γκολ του Αιώνα»).

Για την ιστορία, ο Gary Lineker θα μειώσει σε 2-1 στο 80′, με τους Άγγλους να μην μπορούν ωστόσο να ισοφαρίσουν και η πρόκριση να πηγαίνει στην παρέα του Maradona η οποία θα κατακτήσει και το Μουντιάλ μερικές μέρες μετά.