Όταν η Αγγλία σήκωνε το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Wembley

Πριν από 51 χρόνια η Αγγλία κατακτά το μοναδικό  Παγκόσμιο Κύπελλο στην ιστορία της, στη διοργάνωση που φιλοξένησε  η ίδια. Η FIFA έκρινε ότι η διοργάνωση έπρεπε να γίνει στη χώρα που γέννησε το ποδόσφαιρο.

Ήταν 30 Ιουλίου του 1966 όταν η εθνική Αγγλίας επικράτησε, στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έναντι της Δυτικής Γερμανίας με σκορ 4-2. Στο κατάμεστο Wembley, μπροστά σε 96.924 θεατές «τα τρία λιοντάρια» κατάφεραν να πάρουν την νίκη και ταυτόχρονα τον τίτλο στον έξτρα χρόνο.

13816747_10209627932086036_2018973614_n

Αν και οι Γερμανοί κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 12ο λεπτό με τον Huller, οι Άγγλοι στο 78’ προηγούνταν με δύο γκολ με τα γκολ των Hurst (18’) και Peters (78’). Λίγο πριν την λήξη όμως οι Γερμανοί με τον Weber (89’) έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί με δύο γκολ ο Hurst στο 101’ και 120’ (συνολικά τρία γκολ στον αγώνα) χάρισε τον τίτλο στους Άγγλους.

11

Μάλιστα το πρώτο από τα δύο γκολ που πέτυχε στην παράταση ο Hurst, είναι ακόμα και σήμερα αμφιλεγόμενο. Κανείς δεν ξέρει με σιγουριά αν η μπάλα πέρασε ή όχι την γραμμή του τέρματος, αφού πρώτα είχε χτυπήσει στο δοκάρι.

Σύνθεση της Αγγλίας: Gordon Banks, George Cohen, Jack Charlton, Bobby Moore, Ray Wilson, Nobby Stiles, Alan Ball, Bobby Charlton, Martin Peters, Geoff Hurst, Roger Hunt (4-4-2 με ρόμβο)

Συντάκτης: Φώτης Κίτσος