Το έπος που έμεινε… ημιτελές

Στις 6 Μαρτίου του 2012 η Arsenal παραλίγο να κάνει ένα από τα εντυπωσιακότερα comeback στην ιστορία του Champions League.

6 Μαρτίου 2012. Η Arsenal υποδέχεται τη Milan στο Emirates για τον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των “16” του Champions League. Ο πρώτος αγώνας στο San Siro είχε λήξει με το βαρύ 4-0 υπέρ των Μιλανέζων και οι “Kανονιέρηδες” είχαν ένα πολύ δύσκολο -αν όχι ακατόρθωτο- έργο εξ αρχής.

Ήδη από τα πρώτα λεπτά το γήπεδο είχε αρχίσει να “κατηφορίζει” επικίνδυνα προς την πλευρά τον φιλοξενούμενων και στο 7΄ ο Koscielny άνοιξε το σκορ για την ομάδα του βόρειου Λονδίνου. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 26΄ ο Rosicky έκανε το 2-0, αυξάνοντας την πίεση στην ομάδα του Μιλάνου.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Van Persie ευστοχεί από τα 11 βήματα στο 43ο λεπτό και στέλνει την ομάδα του στα αποδυτήρια θέλοντας μόνο ένα γκολ για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου παιχνιδιού και δύο για να περάσει η ίδια, έχοντας κάνει πρώτα μια από τις επικότερες ανατροπές. Σκορ ημιχρόνου 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με ακριβώς τον ίδιο τρόπο. Η Milan αμυνόταν σθεναρά και προσπαθούσε να ανταπεξέλθει στον “βομβαρδισμό” των “Κανονιέρηδων”. Και κάπου εκεί γίνεται η φάση του ματς: o Gervinho κάνει σουτ, ο Abbiati αποκρούει με αστάθεια και ο Van Persie δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο υπόλοιπο μέρος του παιχνιδιού δε σημειώθηκε κάποιο γκολ και έτσι η ομάδα του Μιλάνου πήρε μια πολύ σημαντική πρόκριση. Όσο για τους “Κανονιέρηδες”, έμειναν με τη γλυκόπικρη γεύση του αποκλεισμού. Γλυκιά γιατί έφτασαν πολύ κοντά στην πηγή παλεύοντας μέχρι το τέλος, πικρή γιατί δεν κατάφεραν να πιουν νερό.

Συντάκτης: Νίκος Ανδρεάκος