Merseyside derby: Τα δέκα καλύτερα γκολ στο Goodison Park

Ντέρμπι του Merseyside λοιπόν! Το Λίβερπουλ σχίζεται στα δυο, περιμένοντας την μεγάλη κόντρα για δυο από τα καμάρια της πόλης, με την αγωνία και την αδρεναλίνη να χτυπάνε κόκκινο -και μπλε-. Ιδού τα δέκα καλύτερα γκολ που σημειώθηκαν στο «Goodison Park».

Προσωπικά δεν έβλεπα ποτέ βαθμολογικά αυτά τα παιχνίδια. Ακόμα και τώρα που η κόκκινη μεριά της πόλης διεκδικεί τις πιθανότητες της για να κατακτήσει το πρωτάθλημα μετά από 29 χρόνια. Αυτά τα ματς δεν μπαίνουν σε τόσο στενά πλαίσια. Έχουν ένα πολύ βαθύτερο υπόβαθρο και δεν στέκονται στην εποχιακή φόρμα ή τους εκάστοτε στόχους της καθεμιάς. Είναι ένας αγώνας γοήτρου με έντονο το στοιχείο της αυτοσυντήρησης. Ένας -σε ποδοσφαιρικά πλαίσια- πόλεμος μεταξύ δυο τελείως διαφορετικών κόσμων που απέχουν μόλις 1,5 χιλιόμετρο ο ένας από τον άλλον.

Αυτήν την φορά η μάχη θα δοθεί στην βορειοανατολική πλευρά του Stanley Park, του καταπράσινου πάρκου που χωρίζει τις έδρες των δυο μονομάχων. Σε ένα κομβικό σημείο της σεζόν, με τις δυο ομάδες να μην ενδιαφέρονται σε καμία περίπτωση για το θέαμα, παρά μόνο για την επικράτηση και την άτυπη ανάδειξη του ποδοσφαιρικού αφεντικού της πόλης.

Παρότι, λοιπόν, το θέαμα μπαίνει, ως επί το πλείστον, στην άκρη, σε τέτοιες περιπτώσεις, το eyap.gr σας παρουσιάζει τα δέκα πιο εντυπωσιακά γκολ που έχουν επιτευχθεί σε αυτά τα παιχνίδια, στο Goodison Park στην εποχή της Premier League, πάντα κατά την γνώμη του αρθρογράφου. Το ότι στην λίστα αυτή, βρίσκονται πέντε γκολ κάθε ομάδας είναι τυχαίο. Ή μπορεί και όχι!

10. Duncan Ferguson – 16/10/1997, Everton – Liverpool 1-1

Στην 35η αγωνιστική της σεζόν 1996/97 η Everton υποδέχεται την Liverpool με τις συνθήκες να είναι τελείως διαφορετικές για τις δυο ομάδες. Οι «Κόκκινοι» προσπαθούν να τερματίσουν στην δεύτερη θέση πίσω από την Manchester United για να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στα προκριματικά του Champions League, ενώ η Everton παλεύει για την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία. Το παιχνίδι δεν ξεκινά τόσο καλά για τους γηπεδούχους αφού βρίσκονται πίσω στο σκορ με το αυτογκόλ του Claus Thomsen, ο οποίος σε μια κοινή προβολή με τον Jamie Redknapp βρίσκει τελευταίος την μπάλα και την στέλνει στα δίχτυα.

Η Everton υστερεί ξεκάθαρα σε ποιότητα με αποτέλεσμα να απειλεί ελάχιστα τα καρέ της αντιπάλου της. Στο 65ο λεπτό, όμως, o συνήθης σκόρερ της, Duncan Ferguson παίρνει την λανθασμένη απόκρουση των αμυνόμενων και με τρομερή κίνηση pivot στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του David James, που δεν μπόρεσε να κάνει απολύτως τίποτα. Για την ιστορία, ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον έντονο διαπληκτισμό μεταξύ του Robbie Fowler και του David Unsworth που φυσικά οδήγησε και τους δυο στην αποβολή.

Το γκολ θα το δείτε στο 46ο δευτερόλεπτο του παρακάτω βίντεο:

9. Luis Suarez – 23/11/2013, Everton-Liverpool 3-3

Ίσως το εντυπωσιακότερο Merseyside derby επί εποχής Premier League. Η Liverpool κάνει μαγικά πράγματα την σεζόν 2013-14, φτάνοντας ένα γλίστρημα (sic) μακριά από τον πολυπόθητο τίτλο. Από την άλλη η πέμπτη θέση κρίνεται εξαιρετικά ικανοποιητική για την Everton -άλλωστε είναι η δεύτερη καλύτερη της στην εποχή της Premier League-. Ο Coutinho ανοίγει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό για την ομάδα του Brendan Rodgers, όμως ο Mirallas ισοφαρίζει τρία λεπτά αργότερα.

Στο 19’ η Liverpool κερδίζει φάουλ σε σχετικά μακρινή απόσταση. Αυτό όμως δεν εμποδίζει τον Luis Suarez να περάσει την μπάλα χαμηλά και βάζοντας εξαιρετικά φάλτσα να στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Tim Howard, παγώνοντας για δεύτερη φορά το «Goodison Park». Στην συνέχεια, η Everton θα πετύχει την ανατροπή με δυο γκολ του Lukaku, ωστόσο ο Sturridge θα της κόψει την χαρά στις καθυστερήσεις, ισοφαρίζοντας σε 3-3!

8. Leon Osman – 28/10/2012, Everton-Liverpool 2-2

Στην μία από τις τρεις συνολικά σεζόν επί Premier League, που η Everton τερμάτισε πάνω από την Liverpool στην βαθμολογία, το ντέρμπι του Merseyside είχε ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο και ένα πραγματικά πολύ κακό δεύτερο. Η Liverpool με μόνα σημεία αναφοράς στο ρόστερ της τους Gerrard και Suarez φτάνει να προηγείται με 2-0, χάρη σε brace του Ουρουγουανού -το πρώτο τελικά χρεώθηκε ως αυτογκόλ του Baines που κάνει επαφή πριν η μπάλα περάσει την γραμμή- μόλις στο πρώτο 20λεπτο!

Η απάντηση είναι άμεση και έρχεται μόλις στο 22ο λεπτό. Ο Baines εκτελεί κόρνερ, ο Brad Jones κάνει μια μάλλον μέτρια απομάκρυνση με τις γροθιές, στρώνοντας την μπάλα εκτός περιοχής σε μια εμβληματική προσωπικότητα για τους μπλε, τον Leon Osman. Εκείνος κατεβάζει την μπάλα και με άψογο χαμηλό σουτ στέλνει την μπάλα στην γωνία του Αυστραλού τερματοφύλακα, πετυχαίνοντας τον σε ανάποδη κίνηση. Ο Steven Naismith ήταν εκείνος που έγραψε το τελικό 2-2 μόλις στο 35′.

Το γκολ βρίσκεται στο 1:09 του παρακάτω βίντεο:

7. Danny Cadamarteri – 18/10/1997, Everton- Liverpool 2-0

Μια πραγματικά οριακή χρονιά για τα «Ζαχαρωτά». Η Everton σώζει την παρτίδα κυριολεκτικά στο παρά πέντε, αφού η παραμονή της κρίθηκε στα πέντε γκολ διαφορά της συνολικής της διαφοράς τερμάτων από την ισόβαθμή της Bolton που, φυσικά, υποβιβάστηκε. Το ντέρμπι του Merseyside τον Οκτώβρη του 1997 έχει τα χαρακτηριστικά όλων των υπόλοιπων, με μόνη διαφορετική πινελιά τις συνεχείς γκάφες του David James. Χάρη σε μία από αυτές,η Everton θα πάρει το προβάδισμα στο 45ο λεπτό, ύστερα από κακή απομάκρυνση του τερματοφύλακα της Liverpool με τις γροθιές, που θα στείλει την μπάλα στο κεφάλι του εμβρόντητου Neil Ruddock και από εκεί στα δίχτυα σε ένα πραγματικά ανεπανάληπτο αυτογκόλ.

Στο παιχνίδι αυτό λάμπει το άστρο ενός πιτσιρικά, που τελικά δεν έκανε την καριέρα που φαντάζονταν όλοι. Ο Danny Cadamarteri πραγματοποιεί μεγαλειώδη εμφάνιση -οι οπαδοί της Everton ακόμα και σήμερα χαρακτηρίζουν το συγκεκριμένο ματς ως το Cadamarteri derby- και την σφραγίζει με ένα εκπληκτικό γκολ. Στο 75ο λεπτό, ο νεαρός κλέβει με πολύ δυναμικό τρόπο την μπάλα από τον Bjorn Tore Kvarme και αφού διασχίζει το μισό γήπεδο σε ελάχιστο χρόνο, ντριμπλάρει και τον Neil Ruddock πριν στείλει την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα κι ενώ ο ίδιος βρισκόταν μόλις στην έκτη του μέρα ως ενήλικας!

6. John Arne Riise – 15/9/2001, Everton-Liverpool 1-3

Το καλοκαίρι του 2001, ένας Νορβηγός αριστερός μπακ θα πιάσει λιμάνι, ως μεταγραφή από την Monaco για μόλις τέσσερα εκατομμύρια λίρες. Ο John Arne Riise, στην επταετία, που θα φορέσει τα κόκκινα, θα μπει μέσα στις καρδιές των οπαδών για το πάθος του, το φαρμακερό του αριστερό πόδι και τις ατελείωτες κούρσες που πραγματοποιούσε καθ’ όλη την διάρκεια των αναμετρήσεων που αγωνιζόταν.

Το… μπάσιμο στις καρδιές θα γίνει από πολύ νωρίς, καθώς, μόλις δυο μήνες μετά την άφιξη του στο Anfield, πετυχαίνει το πρώτο του γκολ και μάλιστα σε Merseyside derby! Στο 52ο λεπτό και ενώ η Liverpool έχει ήδη ανατρέψει τα πράγματα κόντρα στους γηπεδούχους θα πάρει την μπάλα από την γραμμή του κέντρου -πάντα από αριστερά-, θα οργώσει όλη την πλευρά και αφού θα αδειάσει με εκπληκτική ενέργεια τον δύσμοιρο Steve Watson που βρέθηκε στο δρόμο του, με ψύχραιμο πλασέ θα νικήσει τον Paul Gerrard για να γράψει το 3-1.

5. Mikel Arteta – 17/10/2010, Everton-Liverpool 2-0

Φαίνεται πως ο Οκτώβριος πάει πολύ καλά για την Everton, αφού αυτό είναι το τρίτο γκολ της, που βρίσκεται στην λίστα μας και επετεύχθη τον δέκατο μήνα της χρονιάς. Η Liverpool του Σωτήρη Κυργιάκου φιλοξενείται στο «Goodison Park», έχοντας, μάλλον, την επίγνωση πως είναι μια ακόμη χρονιά απαξίωσης -που τελικά την οδήγησε εκτός Ευρώπης-. Η Everton, που τερμάτισε έβδομη, μπαίνει στο γήπεδο χωρίς διάθεση να χαρίσει κάστανα. Η δυναμική της εμφάνιση ανταμείβεται με ένα γκολ του Tim Cahill στο πρώτο μέρος.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου θα καταφέρει να σκοράρει άλλη μια φορά βάζοντας ταφόπλακα στις ελπίδες των «Κόκκινων» για επαναφορά στο ματς. Σε εκτέλεση κόρνερ, ο Κυργιάκος απομακρύνει, η μπάλα φτάνει εκτός περιοχής στον Mikel Arteta κι αυτός με άψογο δεξί σουτ δεν αφήνει περιθώρια στον Pepe Reina, αναγκάζοντας τον να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του.

4. Danny Murphy – 19/4/2003, Everton-Liverpool 1-2

Σε ένα γνώριμο σκηνικό, με την Liverpool να κυνηγά την θέση του Champions League και την Everton λίγο πιο κάτω να προσπαθεί να μπει σφήνα στις θέσεις τις Ευρώπης -αμφότερες απέτυχαν- διεξήχθη το παιχνίδι στην έδρα των «Μπλε». Ένα ματς με υπερβολικά πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, δυνατές μονομαχίες και περίσσιο πάθος που ανέδειξε τελικά ως νικήτρια την ομάδα του Gerrard Houllier. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με προσωπική ενέργεια του Michael Owen, για να ισοφαρίσουν, στο δεύτερο ημίχρονο, οι γπεδούχοι με πέναλτι του Unsworth σε πεντακάθαρη ανατροπή του Naysmith από τον Carragher.

Εκεί λοιπόν που όλα έδειχναν πως το θέαμα έχει υποκύψει στις αέναες ορέξεις του δυναμισμού και της τακτικής, έκανε την εμφάνισή της μια στιγμή μαγείας. Ο Dietmar Hamann σε μια προσπάθεια να εμβολίσει την αντίπαλη άμυνα θα κοπεί με αποτέλεσμα η μπάλα να στρωθεί στα πόδια του Danny Murphy, αρκετά έξω από την περιοχή. Εκείνος, ζυγίζοντας το πόδι του, με ένα τρομερό φαλτσαριστό πλασέ στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα του Richard Wright, σφραγίζοντας την νίκη της Liverpool, με την Everton να τελειώνει το ματς με εννέα ποδοσφαιριστές, αφού στα τελευταία λεπτά οι David Weir και Gary Naysmith είδαν την άγουσα για τα αποδυτήρια για τα ιδιαιτέρως σκληρά τους μαρκαρίσματα στους Steven Gerrard και El Hadji Diouf αντίστοιχα.

Το γκολ του Murphy υπάρχει στο 8:43 του βίντεο:

3. Dan Gosling- 4/2/2009, Everton-Liverpool 1-0

Εδώ έχουμε μια εξαίρεση στον κανόνα της λίστας. Το γκολ αυτό δεν σημειώθηκε στο πλαίσιο της Premier League, αλλά στον επαναληπτικό αγώνα της τέταρτης φάσης του FA Cup της σεζόν 2008/09. Ο πρώτος αγώνας στο «Anfield» είχε αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς (1-1, Gerrard και Lescott οι σκόρερ), με το δεύτερο ματς να μην διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Η αποβολή του Lucas λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας δεν δείχνει να επηρεάζει ιδιαιτέρως την εξέλιξη του ματς που είχε ως φυσικό επόμενο την παράταση.

Τίποτα δεν έδειχνε πως θα αλλάξει πριν την έναρξη της διαδικασίας των πέναλτι, ώσπου το ματς έφτασε στο 118ο λεπτό. Μία σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Dan Gosling στην καρδιά της περιοχής ανάμεσα σε τέσσερις αμυνόμενους. Με ολύμπια ψυχραιμία και περίτεχνες ενέργειες, ο Άγγλος απέφυγε όσους επιχείρησαν να τον μαρκάρουν και με υπέροχο δεξί φαλτσαριστό πλασέ μπόρεσε να νικήσει τον Pepe Reina και να δώσει στην ομάδα του μια μεγαλειώδη πρόκριση. Ο δρόμος αποδείχθηκε μεγάλος, αφού οδήγησε την Everton στον τελικό του «Wembley» όπου ηττήθηκε με ανατροπή από την Chelsea του Guus Hiddink.

2. Gary McAllister- 16/4/2001, Everton-Liverpool 2-3

Σε ένα από τα συγκλονιστικότερα ντέρμπι του Merseyside, η τρίτη της βαθμολογίας Liverpool θα φύγει με ένα πολύ μεγάλο διπλό από το άντρο της άσπονδης αντιπάλου, που τερμάτισε δυο θέσεις πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού. Το γκολ του Emile Heskey, νωρίς στο ματς αιφνιδιάζει απόλυτα την γηπεδούχο. Η ισοφάριση, τελικά, έρχεται λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Duncan Ferguson.

Ο Markus Babbel βάζει ξανά σε θέση οδηγού τους «Κόκκινους» όμως, το χαμένο πέναλτι του Robbie Fowler, η αποβολή του Biscan και η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Unsworth φέρνουν τούμπα τόσο τα προγνωστικά όσο και τα συναισθήματα. Με το ρολόι να σημαδεύει το 90ο λεπτό, ο Gary McAllister δίνει την νίκη τελικά στην Liverpool με μια μαγική εκτέλεση φάουλ από τα 40 μέτρα, ξεγελώντας ολοκληρωτικά τον Paul Gerrard. Απολαύστε!

1. Steven Gerrard – 15/9/2001, Everton-Liverpool 1-3

Επανερχόμαστε στον Απρίλιο του 2001, σε ένα ματς που ήδη έχουμε αναφερθεί στο εξαιρετικό γκολ του John Arne Riise. Το γκολ του Νορβηγού μπορούμε να πούμε με μεγάλη βεβαιότητα πως δεν ήταν το θεαματικότερο εκείνου του απογεύματος, αφού είχε προηγηθεί μια πραγματική ζωγραφιά από τον Steven Gerrard. Ο Kevin Campbell είχε βάλει ήδη φωτιά στο Goodison Park, μόλις στο πέμπτο λεπτό ανοίγοντας το σκορ, με τα σπουδαία να έρχονται επτά λεπτά αργότερα.

Ο… γνώριμος μας, Gregory Vignal έψαξε με βαθιά σέντρα το κεφάλι κάποιου συμπαίκτη του. Ο Alan Stubbs με μια ανεπαρκή απομάκρυνση στέλνει την μπάλα στα πόδια του Gerrard κι εκείνος αφού πρώτα την στρώνει στον εαυτό του πιάνει ένα ΦΑ-ΝΤΑ-ΣΤΙ-ΚΟ σουτ, που καταλήγει με απίθανο τρόπο στο αριστερό παράθυρο του συνεπίθετου του (Paul Gerrard) τερματοφύλακα της Everton.

Συντάκτης: Πάνος Κομματέας