Ο πιο θρυλικός σκόρερ στην ιστορία της Carlisle United είναι τερματοφύλακας! (videos)

Ο κάποτε άγνωστος Jimmy Glass, που έμελλε το γκολ του να γίνει μια από τις πιο επικές στιγμές στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

«He is going to do a Jimmy Glass» ή σε ελεύθερη μετάφραση, «Θα κάνει μια φάση Jimmy Glass». Το όνομα ενός άσημου κοσμογυρισμένου τερματοφύλακα έγινε από το 1999 μέχρι και σήμερα γνωστό σε κάθε στόμα φιλάθλου στην Αγγλία. Ο λόγος; Σκόραρε ένα από τα σημαντικότερα γκολ στην ιστορία της Carlisle United και ένα από τα χαρακτηριστικότερα στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Πίσω στις 8 Μαΐου του 1999, η Carlisle United, ομάδα που ανεβοκατεβαίνει μέχρι και σήμερα ανάμεσα στην League One και τη League 2, έδινε στην έδρα της το τελευταίο της παιχνίδι για τη σεζόν 98/99 στην τέταρτη κατηγορία. Χρειαζόταν μόνο τη νίκη ενάντια στην Plymouth Argyle, ώστε να παραμείνει στην κατηγορία και στα σαλόνια της Football League. Επίσης, χρειαζόταν και ήττα της Scarborough από την Peterborough.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 0-0, ενώ και το άλλο ματς ήταν ισόπαλο, ρίχνοντας, έως είχαν τα πράματα, την Carlisle United. Όλα έγιναν ακόμη χειρότερα, όταν στο 49ο λεπτό η Plymouth μπήκε μπροστά στο σκορ. Οι παίχτες της Carlisle ήταν απογοητευμένοι. Τελικά, ο David Brightwell ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και με την Scarborough να είναι ακόμα στο 1-1, υπήρχαν ελπίδες για την πολυπόθητη παραμονή. Τα λεπτά περνούσαν, το Scarborough – Peterborough είχε λήξει 1-1 και η Carlisle United είχε 4 λεπτά στις καθυστερήσεις, για να σκοράρει και να στείλει την Scarborough στην Conference!

Στο 94′ οι γηπεδούχοι κερδίζουν κόρνερ. Το κόρνερ εκτελείται και η μπάλα, δέκα μόλις δευτερόλεπτα πριν λήξει ο αγώνας, καταλήγει στα δίχτυα!