Ο πιο θρυλικός σκόρερ στην ιστορία της Carlisle United είναι τερματοφύλακας! (videos)

Ο κάποτε άγνωστος Jimmy Glass, που έμελλε το γκολ του να γίνει μια από τις πιο επικές στιγμές στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

«He is going to do a Jimmy Glass» ή σε ελεύθερη μετάφραση, «Θα κάνει μια φάση Jimmy Glass». Το όνομα ενός άσημου κοσμογυρισμένου τερματοφύλακα έγινε από το 1999 μέχρι και σήμερα γνωστό σε κάθε στόμα φιλάθλου στην Αγγλία. Ο λόγος; Σκόραρε ένα από τα σημαντικότερα γκολ στην ιστορία της Carlisle United και ένα από τα χαρακτηριστικότερα στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Πίσω στις 8 Μαΐου του 1999, η Carlisle United, ομάδα που ανεβοκατεβαίνει μέχρι και σήμερα ανάμεσα στην League One και τη League 2, έδινε στην έδρα της το τελευταίο της παιχνίδι για τη σεζόν 98/99 στην τέταρτη κατηγορία. Χρειαζόταν μόνο τη νίκη ενάντια στην Plymouth Argyle, ώστε να παραμείνει στην κατηγορία και στα σαλόνια της Football League. Επίσης, χρειαζόταν και ήττα της Scarborough από την Peterborough.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 0-0, ενώ και το άλλο ματς ήταν ισόπαλο, ρίχνοντας, έως είχαν τα πράματα, την Carlisle United. Όλα έγιναν ακόμη χειρότερα, όταν στο 49ο λεπτό η Plymouth μπήκε μπροστά στο σκορ. Οι παίχτες της Carlisle ήταν απογοητευμένοι. Τελικά, ο David Brightwell ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και με την Scarborough να είναι ακόμα στο 1-1, υπήρχαν ελπίδες για την πολυπόθητη παραμονή. Τα λεπτά περνούσαν, το Scarborough – Peterborough είχε λήξει 1-1 και η Carlisle United είχε 4 λεπτά στις καθυστερήσεις, για να σκοράρει και να στείλει την Scarborough στην Conference!

Στο 94′ οι γηπεδούχοι κερδίζουν κόρνερ. Το κόρνερ εκτελείται και η μπάλα, δέκα μόλις δευτερόλεπτα πριν λήξει ο αγώνας, καταλήγει στα δίχτυα! Ο σκόρερ; Ο Jimmy Glass, ο τερματοφύλακα της ομάδας! Η Carlisle United είχε μείνει και επίσημα στην κατηγορία, λόγω της έμπνευσης του τερματοφύλακα της να ανεβεί στην περιοχή των αντιπάλων! Ο Jimmy Glass σκόραρε με βολέ στη αριστερή γωνία της αντίπαλης εστίας και το κοινό τρελάθηκε. Όλοι οι φίλαθλοι εισέβαλαν εκστασιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, 3.000 άτομα «πέσαν πάνω» στον ηρωικό πορτιέρο και εκείνη η φάση έμεινε για πάντα στην ιστορία.

Κι όταν λέω έμεινε στην ιστορία, πιστέψτε με, έμεινε για τα καλά! Το όνομα του Glass συζητιόταν για καιρό σε όλη την Αγγλία. Το γεγονός μεταδόθηκε και διαδόθηκε τόσο, όσο και η επική ανατροπή της Manchester United στον αξέχαστο τελικό του Champions League εκείνης της χρονιάς επί της Bayern! Και φυσικά τότε δεν υπήρχε το διαδίκτυο σε κάθε σπίτι για να διαδοθεί ένα τέτοια είδηση τόσο εύκολα.

Ο Jimmy Glass έπαιζε μόλις το τρίτο του ματς με τη φανέλα της Carlisle United, καθώς είχε αποκτηθεί τις τελευταίες ώρες της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου του 1999 ως δανεικός από την Swindon. Που να ήξεραν στους «Cumbrians» ότι αυτή θα ήταν μια από τις σημαντικότερες μεταγραφές που πραγματοποίησαν ποτέ! Γι αυτό τον λόγο, ο σύλλογος του Καρλάιλ πάλεψε να τον κάνει δικό της στο τέλος της σεζόν, αλλά η Swindon αρνήθηκε κάθε πρόταση και αναπόφευκτα επέστρεψε στην ομάδα που έπαιζε πριν. Πάντως το όνομα του έμεινε ανεξίτηλο στην ιστορία της Carlisle United. Έγινε, δηλαδή, θρύλος αυτής μόνο με 3 συμμετοχές!

Το όνομα του, πάντως, είναι και από τα χαρακτηριστικότερα στην ιστορία του σύγχρονου αγγλικού ποδοσφαίρου. Το γκολ του είναι μέρος των καλύτερων στιγμών του ποδοσφαίρου σε πολλά τηλεοπτικά αφιερώματα και βιβλία. Η φράση «He is going to do a Jimmy Glass» χρησιμοποιείται μέχρι και σήμερα στις βρετανικές περιγραφές αγώνων ή και από τον απλό φίλαθλο κόσμο της Αγγλίας.

Έχει εκδώσει μια best-seller αυτοβιογραφία με τίτλο «One Hit Wonder», τα παπούτσια που φορούσε σε εκείνο τον αγώνα δωρήθηκαν στο Εθνικό Μουσείο Ποδοσφαίρου στο νησί, ενώ η φήμη του έφτασε ως και τις… ΗΠΑ, όπου το όνομα του έχει δοθεί σε θεματικό πάρκο διασκέδασης! Ο ίδιος δήλωσε κάποτε ότι άλλαξε η ζωή του. Η καριέρα του συνεχίστηκε σε μικρές αγγλικές ομάδες, σταμάτησε στα 27 και τώρα είναι ταξιτζής, αλλά πολλοί τον αναγνωρίζουν στον δρόμο και όλοι οι Άγγλοι, ειδικά οι μεγαλύτεροι, ξέρουν το όνομα του.

Η ιστορία του αποτελεί γνήσιο παράδειγμα της απρόσμενης αλλαγής ενός άσημου ποδοσφαιριστή σε ένα εθνικής φήμης όνομα. Αυτή είναι η όμορφη ιστορία του Jimmy Glass. Αυτός είναι ο μαγικός κόσμος του αγγλικού ποδοσφαίρου κύριοι.