Όταν η Liverpool του Rafa Benitez «άλωσε» το St James’ Park

Θυμηθείτε πως οι «Reds» πέτυχαν μία εμφατική νίκη τη σεζόν 2008-09.

Ήταν 28 Δεκεμβρίου του 2008, όταν η Newcastle έγινε «έρμαιο» των ορέξεων της Liverpool, που τότε πραγματοποιούσε την καλύτερη σεζόν της στο πρωτάθλημα υπό τις οδηγίες του Rafa Benitez, τερματίζοντας δεύτερη στην βαθμολογία, τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωταθλήτρια στο τέλος, Manchester United. Αντίθετα οι «Καρακάξες» εκείνη την σεζόν υποβιβάστηκαν στην Championship, για πρώτη φορά μετά το 1989.

Οι «Κόκκινοι» είχαν μπει «φουριόζοι» στο ματς χάνοντας ευκαιρίες, μέχρι το 31′, όταν ο αρχηγός τους, Steven Gerrard, άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Gerrard από εκτελεστής έγινε δημιουργός και από δικό του κόρνερ, ο Hyypia με δυνατή κεφαλιά «έγραψε» το 0-2. Στο 45′ και πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, ο Edgar με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 για την Newcastle.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν εξίσου «δυνατά» και να πετυχαίνουν τρίτο γκολ με σκόρερ τον Babel από κοντά μετά από αδράνεια της άμυνας της Newcastle. Ο Geremi λίγο αργότερα έχασε την ευκαιρία να πετύχει ένα φοβερό γκολ για τις «Καρακάξες» με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με το δοκάρι όμως να σώζει την εστία του Reina. Στο 66′ ο Gerrard τελείωσε ουσιαστικά το ματς, όταν δέχτηκε μία ωραία κάθετη από τον Lucas Leiva και με ένα εξαιρετικό τελείωμα «κρέμασε» τον Given και έκανε το 1-4 για την Liverpool. Ο N’Gog στο 77′ κέρδισε πέναλτι και ο Xabi Alonso έγραψε το τελικό 1-5.

Οι ενδεκάδες σε εκείνο το ματς:

Newcastle: Given, Edgar, Taylor, Coloccini, Jose Enrique (Ameobi 46′), Gutierrez, Guthrie, Butt (Geremi 56′), N’Zogbia, Duff, Owen (Lua-Lua 79′)

Liverpool: Reina, Carragher, Hyypia, Agger, Insua, Benayoun (Alonso 60′), Mascherano, Leiva Lucas, Babel, Gerrard (N’Gog 70′), Kuyt (Skrtel 79′)