Όταν ο Phil Jevons “πάγωσε” το Anfield!

Ήταν 9/10/2001. Η Liverpool θα υποδεχόταν την Grimsby Town στο Anfield για τον τρίτο γύρο του League Cup.

Εκείνη την περίοδο η Grimsby αγωνιζόταν στην First Division (δεύτερη κατηγορία) ενώ η Liverpool είχε κατακτήσει το League Cup την περασμένη περίοδο και είχε ως στόχο να υπερασπιστεί τον τίτλο της και να στεφθεί ξανά κυπελλούχος.

Στην κανονική του διάρκεια ο αγώνας έληξε 0-0 και έτσι θα ακολουθούσε η παράταση.

Τα χαμόγελα στους γηπεδούχους ήρθαν έστω και καθυστερημένα καθώς στο 101′ ο Gary McCalister με εύστοχο κτύπημα penalty. Με αυτό το 1-0 έληξε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

Το δεύτερο όμως αναμενόταν πολύ διαφορετικό! Ο Marlon Broomes με ένα κοντινό πλασέ ισοφάρισε στο 113′ για τους “ναυτικούς” βάζοντας και πάλι φωτιά στον αγώνα! Εκει που όλα έδειχναν ότι η πρόκριση θα κρινόταν στη διαδικασία των πέναλτις, ο Phil Jevons με ένα “κεραυνό” στο τελευταίο λεπτό, κάρφωσε την μπάλα στα δίκτυα του Kirkland!

Συντάκτης: Γιώργος Χριστοδούλου