Ζυρίχη-Άρσεναλ 1-2: Με το δεξί στην Ευρώπη οι «Κανονιέρηδες» (vid)

Η Άρσεναλ είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 στην Ελβετία κόντρα στη Ζυρίχη.

Η Άρσεναλ προηγήθηκε με το γκολ του Μαρκίνιος στο 16′ έπειτα από ασίστ του Ενκέτια. Η Ζυρίχη ισοφάρισε με τον Κριεζίου στο 45′, ο οποίος νίκησε τον Τέρνερ από τα έντεκα βήματα σε πέναλτι που κέρδισαν οι Ελβετοί. Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι παίκτες των δύο ομάδων τήρησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της Βασίλισσας Ελισάβετ, που έφυγε από τη ζωή πριν μερικές ώρες.

ΖΥΡΙΧΗ-ΑΡΣΕΝΑΛ 1-2 (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ επέβαλλε τον ρυθμό της και πίεσε για να ανακτήσει το προβάδισμα. Όπερ και εγένετο με τον Ενκέτια να αλλάζει ρόλους με τον Μαρκίνιος και να κάνει αυτός το 1-2 στο 62′. Στη συνέχεια η ομάδα του Αρτέτα διατήρησε το προβάδισμά της και τελικά το παιχνίδι έληξε στο 1-2, με τους Λονδρέζους να παίρνουν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στη 2η αγωνιστική η Άρσεναλ θα υποδεχτεί την ολλανδική PSV Αϊντχόφεν στο Έμιρεϊτς (15/9), η οποία ήρθε ισόπαλη εντός έδρας με την Μπόντο Γκλίμτ (1-1).

Ακολούθησέ μας στο Instagram για ακόμη περισσότερο υλικό από τα αγγλικά γήπεδα!