Ένας ιστορικός αγώνας… τριών ημιχρόνων

Το ημερολόγιο έγραφε 1η Σεπτεμβρίου του σωτήριου και μακρινού έτους 1894 και το ρολόι έδειχνε 15:30 ώρα. Στο Newcastle Road, Sunderland και Derby County ετοιμάζονται να αγωνιστούν για την πρεμιέρα της έβδομης ποδοσφαιρικής σαιζόν στην Αγγλία. Μόνο που υπήρχε ένα πρόβλημα…

Το πρόβλημα άκουε στο όνομα Tom Kirkham και κανονικά, θα ήταν ο διαιτητής της αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων. Ωστόσο ο κύριος Kirkham αντιμετώπιζε ένα αναπάντεχο πρόβλημα μεταφοράς και έτσι δεν θα έφτανε εγκαίρως  στο Sunderland. Έτσι, έστειλε ένα τηλεγράφημα που ενημέρωνε ότι μάλλον δεν θα παρουσιαζόταν στο γήπεδο πριν τις 17:00! Οι 9.000 -όπως ανέφεραν οι τοπικές εφημερίδες- οπαδοί της Sunderland που ήταν στο γήπεδο εκείνη την ημέρα, ανυπομονούσαν να δουν τον αγώνα και την ομάδα τους να αγωνίζεται.

Οι «Μαύρες Γάτες» είχαν κατακτήσει το πρωτάθλημα τη χρονιά 1891/92 και έγιναν η πρώτη ομάδα εκτός των ιδρυτών του θεσμού, που κατακτά το τρόπαιο. Την επόμενη χρονιά υπερασπίστηκαν τον θρόνο τους, όμως το 1893/94 αναγκάστηκαν να δουν την Aston Villa να πανηγυρίζει και να τους στερεί την πρωτόγνωρη, για τα τότε δεδομένα, εμπειρία των τριών συνεχόμενων πρωταθλημάτων.

Από την πλευρά της η Derby County, ήταν ιδρυτικό μέλος του πρωταθλήματος και την προηγούμενη χρονιά είχε τερματίσει στην τρίτη θέση, πίσω από την Sunderland και την πρωταθλήτρια Villa. Ο αγώνας εκείνος που σηματοδοτούσε την έναρξη της σαιζόν, αναμενόταν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Η ώρα περνούσε και οι δύο ομάδες άρχισαν να εκφράζουν έντονα παράπονα στους παρευρισκόμενους υπεύθυνους της Ομοσπονδίας για την κατάσταση. Οι αρμόδιοι αρνούνταν πεισματικά την έναρξη του αγώνα χωρίς την παρουσία του διαιτητή που ορίστηκε να διευθύνει την αναμέτρηση, όμως τελικά συμβιβάστηκαν και το παιχνίδι ξεκίνησε με λίγη καθυστέρηση και αναπληρωματικό διαιτητή, τον John Conqueror.

Το ματς επιτέλους ξεκινά και παρά τις προσδοκίες για ένα δυνατό ντέρμπυ μεταξύ δύο ομάδων, που τερμάτισαν στις τρεις πρώτες θέσεις του πίνακα την προηγούμενη σαιζόν, η Sunderland κυριαρχεί κατά κράτος της Derby. Με δύο τέρματα του John Campbell και ένα του Tommy Hyslop, οι «Μαύρες Γάτες» βρίσκονταν με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, εύκολα μπροστά στο σκορ με 3-0.

Λίγο μετά την λήξη του ημιχρόνου και με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στα (τότε) αποδυτήρια της εποχής, ο κύριος Tom Kirkham καταφτάνει τελικά στο γήπεδο. Σύμφωνα με τα όσα υποστήριξε αλλά και το ρεπορτάζ της Derby Daily Telegraph, η αργοπορία του οφειλόταν στο ότι ένας ελεγκτής στον σταθμό του Halifax, του έδωσε λανθασμένες οδηγίες για το πώς να φτάσει στον προορισμό του.

Η επίσημη «ιστοριογραφία» εκείνης της ημέρας αναφέρει ότι ο κύριος Kirkham, απαίτησε να ξεκινήσει ο αγώνας από την αρχή και υπό την δική του «νόμιμη» επίβλεψη. Ωστόσο, όπως είχε δηλώσει κάποια χρόνια αργότερα στο περιοδικό Referees’ Journal, ο ίδιος είχε δώσει την επιλογή στις δύο ομάδες εάν επιθυμούσαν να συνεχίσουν τον αγώνα ως έχει ή να ξεκινήσει από την αρχή. Η Derby County όμως εβρισκόμενη πίσω στο σκορ με το βαρύ 3-0, ζήτησε όπως ο αγώνας επαναρχίσει από το 0’ αφού ο προηγούμενος διαιτητής, την είχε αδικήσει με τις αποφάσεις του στο πρώτο ημίχρονο.

Συμφωνήθηκε όπως διαγραφεί από τα πρακτικά των αρμοδίων της Ομοσπονδίας το πρώτο ημίχρονο και ο αγώνας… ξεκινά από την αρχή! Η τραγική ειρωνεία για τα «Κριάρια» είναι πως με την λήξη του «κανονικού» πρώτου ημιχρόνου, βρέθηκαν και πάλι να είναι πίσω στο σκορ με 3-0. Πρωταγωνιστής για τους κόκκινους της Sunderland ήταν για ακόμη ένα ημίχρονο ο John Campbell που σημείωσε ξανά δύο γκολ, ενώ το τρίτο τέρμα ήρθε από τον Jimmy Hannah.

Το δεύτερο ημίχρονο (και τρίτο της αναμέτρησης) ήταν καταστροφικό για τα «Κριάρια» αφού δέχτηκαν άλλα πέντε τέρματα από την Sunderland που πλέον είχε κάθε λόγο να διασύρει την αντίπαλο της, έπειτα από την «διαγραφή» του πρώτου νόμιμου ημιχρόνου. Ο Campbell συνέχισε να «πυροβολεί» και πετυχαίνει και τρίτο γκολ στην νόμιμη διάρκεια του αγώνα. Ο Hyslop σκοράρει άλλα δύο τέρματα, ενώ από μία φορά βρίσκουν δίκτυα οι John Miller και Jams Gillespie.

Το σκορ και το… μαρτύριο για την Derby County τελειώνουν επίσημα στο 8-0, σε έναν αγώνα που η Sunderland πέτυχε συνολικά 11 τέρματα και ο επιθετικός της John Campbell που βρισκόταν σε εκπληκτική φόρμα εκείνο το απόγευμα, κατάφερε να σκοράρει πέντε φορές.

Με το τέλος της σαιζόν, οι οπαδοί της Sunderland θα πανηγυρίσουν για τρίτη φορά το πρωτάθλημα στα πρώτα εφτά χρόνια του θεσμού, γεγονός που καθιστούσε την ομάδα τους ως την πιο επιτυχημένη σε όλο το Νησί μέχρι εκείνη την εποχή. Αντιθέτως, η Derby County καταφέρνει με κομμένη την ανάσα να κρατηθεί στην κατηγορία και να γλιτώσει τον υποβιβασμό.

Το πάθημα εκείνης της ημέρας έγινε μάθημα για την αγγλική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία και έτσι από το 1894, θεσμοθετήθηκε ότι ακόμη και εν τη απουσία του επίσημο διαιτητή της αναμέτρησης, ο αγώνας από την στιγμή που έχει ξεκινήσει, θεωρείται πλέον επίσημο γεγονός και δεν μπορεί να αμφισβητηθεί το κύρος του.