Mendonca: «Ήταν λάθος εκείνος ο πανηγυρισμός»

Ο Clive Mendonca απολογήθηκε στους οπαδούς της Sunderland, 21 χρόνια μετά τον προκλητικό πανηγυρισμό του, για τον οποίο δέχθηκε απειλές για τη ζωή του.

Σε μία σπάνια και αποκλειστική συνέντευξη, ο πρώην επιθετικός της Charlton, ο οποίος είναι φανατικός οπαδός της Sunderland, παραδέχθηκε ότι μετανιώνει για ένα πράγμα που έκανε στον τελικό των play-off το 1998 στο Wembley, στον οποίο πέτυχε χατ-τρικ στερώντας από την ομάδα της γενέτειράς του μία θέση στην Premier League. Ο συμμαθητής και καλός του φίλος Michael Gray αστόχησε στο καθοριστικό πέναλτι της ψυχοφθόρας διαδικασίας, αφού ο Mendonca είχε ευστοχήσει στο δικό του, σε ένα ματς που είχε λήξει 4-4.

Μετά από 21 χρόνια, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν χθες ξανά σε τελικό στο Wembley, με έπαθλο αυτή τη φορά μία θέση στην Championship. Σε ένα σκληρό παιχνίδι, η Charlton πήρε την πολυπόθητη νίκη με 2-1, με γκολ του Bauer στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

«Όντας οπαδός της Sunderland, είναι κάτι για το οποίο μετανιώνω. Δε θα έπρεπε να το έχω κάνει. Τα συναισθήματα ήταν πολύ έντονα και απολογούμαι γι’ αυτό. Έχουν περάσει είκοσι χρόνια, αλλά θέλω να ζητήσω συγγνώμη ακόμα και τώρα. Είμαι ένας από σας και θέλω να το θυμάστε» δήλωσε ο 50χρονος πλέον Mendonca στο Sky Sports.
Μετά από εκείνο το παιχνίδι, ο Mendonca δέχθηκε απειλές, ακόμα και για τη ζωή του. Μέχρι σήμερα, ο «Super Clive» δεν έχει μιλήσει για το πως αυτή η μέρα του άλλαξε τη ζωή.

«Άκουγα ότι όταν γυρίσω στο Sunderland, θα πάθαινα το ένα και το άλλο. Όμως, όλοι μου έδιναν το χέρι τους και μου έλεγαν ότι έπαιξα καλά. Συνειδητοποίησαν ότι έπρεπε να κάνω τη δουλειά μου και αυτό ήταν μία ανακούφιση. Οι οπαδοί συζητάνε ακόμα γι’ αυτό το παιχνίδι. Το αστείο είναι ότι οι οπαδοί της Newcastle με συμπαθούν και της Sunderland όχι. Ήταν η καλύτερη και χειρότερη μέρα της καριέρας μου ταυτόχρονα, καθώς πέτυχα τρία τέρματα στο Wembley, αλλά απέναντι στην ομάδα που αγαπώ.

Ήταν ένα απίστευτο παιχνίδι και είχα μεγάλη αυτοπεποίθηση. Εκμεταλλεύτηκα όλες τις ευκαιρίες που μου δόθηκαν. Όμως, αυτό που έχει χαραχθεί στο μυαλό μου είναι το γκολ του Richard Rufus, που ισοφάρισε σε 3-3 και έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Rufus δεν είχε σκοράρει σε 175 παιχνίδια και όταν σκόραρε τρία λεπτά πριν τη λήξη, ήξερα ότι θα κερδίσουμε. Ακόμα και όταν πήγαμε στα πέναλτι, πίστευα ότι θα κερδίσουμε. Είχα μόλις πετύχει χατ-τρικ και ένιωθα τέλεια. Γι’ αυτό αποφάσισα να εκτελέσω το πρώτο πέναλτι, ενώ κάποιοι συμπαίκτες μου δεν ήθελαν να προσπαθήσουν λόγω της πίεσης» είπε.

Συντάκτης: Θάνος Μιχαηλίδης